Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: “Kürt sorunundan kaçamazsınız”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya ile Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine dair vardıkları mutabakata ilişkin olarak, "Suriye'deki Kürtlerin geleceği hususunu askeri eylemler arasında konuşmak yerine, bu konuda sakin bir biçimde anlaşmaya varılmasını olanaklı yapan koşulları yaratmış olduk" dedi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: “Kürt sorunundan kaçamazsınız”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ile Türkiye’nin Suriye’deki eylemlerinin, bu ülkedeki Kürtlerin geleceğinin sakin bir biçimde konuşulması için gerekli olan koşulları yarattığını söyledi.

Sputnik’in haberine göre Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Rossiya-24 televizyonuna demecinde Rusya ile Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine dair vardıkları mutabakata ilişkin olarak, “Suriye’deki Kürtlerin geleceği hususunu askeri eylemler arasında konuşmak yerine, bu konuda sakin bir biçimde anlaşmaya varılmasını olanaklı yapan koşulları yaratmış olduk” dedi.

Lavrov şöyle devam etti:

Kürt sorunundan kaçamazsınız. Söz konusu sorun, Suriye krizinin parçası olmaktan çok, çok daha geniş bir problem. Irak’ta yaşayan Kürtler var, İran’da yaşayan Kürtler var, tabii ki Türkiye’de de çok sayıda Kürt yaşıyor. Kimse bu ülkelerin, bu bölgenin Kürt sorunu nedeniyle yaşanan bir gerginlik sebebiyle infilak etmesini istemez. Hiç kimse Kürtlerin kendilerini ikinci sınıf insanlar olarak hissetmelerini de istemez.

Rusya ile Türkiye’nin 22 Ekim’de Soçi’de vardıkları mutabakat kapsamında YPG güçlerinin, 150 saat içerisinde Türkiye sınırındaki 30 kilometrelik alandan çekilmelerine karar verilmişti.

Mutabakat, Suriye sınır muhafızları ile Rus askeri polisinin, TSK’nin başlattığı askeri operasyon alanı dışında kalan sınır hattına girmelerini de içeriyor. Rus ve Türk güçler operasyon alanı sınırlarının batısı ve doğusunda ortak devriye gerçekleştirecekler.

Sendika.Org