Pazarda Erdoğan’ı eleştirdi, misafirliğe gittiği evden gözaltına alındı

Çatalca Pazarı’nda alışveriş yaptığı sırada tartıştığı bir kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan 63 yaşındaki Dürdane Özselgin hakkında yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı

Pazarda Erdoğan’ı eleştirdi, misafirliğe gittiği evden gözaltına alındı

Çatalca Pazarı’nda alışveriş yaparken tartıştığı bir kadının şikayeti üzerine gözaltına alınan 63 yaşındaki Dürdane Özselgin, geceyi karakolda geçirdikten sonra savcılığa sevk edildi.

CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş’ın duyurduğu gözaltına kamuoyundan büyük tepki geldi. “Halkı kin ve nefrete sevk etmek” suçlaması ile hakimliğe sevk edilen Dürdane Özselgin yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

Özselgin hakkındaki son durumu da Barış Yarkadaş paylaştı. Yarkadaş, “Dürdane Özselgin, hakimlik sorgusunun ardından, yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. Az önce kendisiyle konuştum. Sesi yorgun geliyordu. Kendisini yalnız bırakmayan kamuoyuna da teşekkür etti. #YedilerYedilerDoymadılar” tweetini paylaştı.

Valilikten açıklama

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, Özselgin’in gözlatına alınma nedeni “başörtüsüne yönelik saldırı” olarak açıklandı. Valilik 28 Kasım’da Özselgin’in gözaltına alındığı belirtilerek, şunları kaydetti:

D.Ö adlı şahsın, bazı basın yayın organlarında yer alan ‘Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdiği için gözaltına alındı’ şeklindeki haber ve iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Çatalca ilçemizde 28 Kasım’da Cumhuriyet Meydanı’nda N.Y adlı şahsa hakaretlerde bulunan ve başörtüsüne yönelik saldırı gerçekleştiren D.Ö isimli şahıs, aynı gün saat 22.00 sıralarında gözaltına alınmıştır. Şüphelinin gözaltına alınması ve yargı mercilerine sevki ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama ve hakaret’ suçları olup, çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

Sendika.Org