Parlak vitrinlerin arka yüzü: Batik işçilerinin maaş ve kıdem tazminatları ödenmiyor!

H&M ve Koton mağazalarının ardından bir hak gaspı da Batik mağazalarında yaşanıyor. Batik’in işten çıkardığı 600 işçi, işverenin “Kasada para yok” bahanesiyle, ne maaşlarını ne de kıdem tazminatlarını alabiliyor

Parlak vitrinlerin arka yüzü: Batik işçilerinin maaş ve kıdem tazminatları ödenmiyor!

Batik işçileri tıpkı H&M ve Koton mağazalarında olduğu gibi hak gasplarıyla karşı karşıya. Tarık Ziyal’in sahibi olduğu Ziyal Şirketler Grubu ve oğulları Namık, Tarık, Mahmut ve Cevdet Ziyal kardeşler tarafından yönetilen ünlü kadın giyim mağazası Batik, Türkiye genelindeki bazı mağazalarını kapatarak işçileri işten çıkardı. Yaklaşık 1 senedir de 600 işçinin kıdem tazminatı ve kalan maaşları mağaza tarafından ödenmiyor. Batik işçileri, mağazanın işbirliği yaptığı firmalar dahil pek çok yere ödeme yaptığını ancak işçilerin maaşları söz konusu olduğunda “Kasada para yok” cevabı aldıklarını belirtiyor.

“Maaşlarımız hep geç yatıyordu”

İşçiyiz.Biz’ın haberine göre, yaklaşık 1 sene İzmir’deki bir Batik şubesinde çalışan ve mağazanın kapanması üzerine işten çıkartılan Batik çalışanı, “Çalıştığımız sürede ücretlerimiz hep 2 ay geç yatırılıyordu. Biz buna rağmen çalışmaya devam ettik” dedi. Devamında “Ücretler geç yatıyor diye mağazadaki işçilerin hepsi işi bıraktı biz 2 kişi 1 ay boyunca mağazayı açıp kapattık. Bu iyi niyetin sonucu bu mu olmalıydı?” ifadelerini kullandı.

“Para akışını Tiffany’ye bağlayıp kasayı boş tutuyorlar”

Haklarını almak için mahkemeye başvurduklarını anlatan Batik çalışanı, arabulucu ile anlaşılıp imza atılmasına rağmen hala Batik’in bir adım atmadığını belirtti. Batik çalışanı “Ara bulucuyla anlaşma imzaladık sonrasında yine de param verilmedi. Firma avukatını aradığımda bana 600 kişinin parasını almak için sırasını beklediğini söyledi” dedi. 1 senedir iş aradığını söyleyen Batik çalışanı “Piyasının durumu zaten belli, iş bulamıyoruz bir de Batik’e paramızı kapatırdık, Tiffany firması üzerinden parayı döndürüp kasalarında para göstermiyorlar. Hakkımızı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org