Özgür Gündem Davası: Üç haberi “zincirleme örgüt propagandası” sayıp gazetecilere ceza istediler

Savcı, Özgür Gündem’de yayınlanan haberler nedeniyle yargılanan Kemal Sancılı ve İnan Kızılkaya’nın “zincirleme örgüt propagandası”ndan cezalandırılmalarını istedi. Öte yandan Özgür Gündem Ana Davası’nda da savcının izinli olması dolayısıyla mütalaa okunmadı

Özgür Gündem Davası: Üç haberi “zincirleme örgüt propagandası” sayıp gazetecilere ceza istediler

Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) kapatılan Özgür Gündem gazetesinin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı ile eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın 2016 yılında gazetede yayımlanan üç haber nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı davanın 9’uncu duruşması İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Kızılkaya ile Sancılı’nın katılmadığı duruşmaya avukat Sercan Korkmaz hazır bulundu.

Heyet değişikliği nedeniyle eski zabıtlar okundu.

Savcı ceza istedi

Ardından savcı esas hakkındaki mütalaasını sundu. Savcı, Sancılı ve Kızılkaya’nın “zincirleme örgüt propagandası” yaptıkları gerekçesiyle ayrı ayrı cezalandırılmasını istedi. Avukat mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etti. Avukatın talebini kabul eden mahkeme heyeti duruşmayı 10 Aralık 2019’a erteledi.

Ana davada mütalaa okunmadı

Bu arada Özgür Gündem gazetesinin yazarları ve yayın danışma kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 9 ismin yargılandığı “Özgür Gündem Ana Davası” olarak bilinen davanın 14’üncü duruşması da Çağlayan’da bulunan İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada, yargılanan isimlerden gazeteci İnan Kızılkaya, yazar Ayşe Necmiye Alpay, İHD Eş Genel Başkanı Av. Emire Eren Keskin ile avukatlar duruşmada hazır bulundu.

Savcıdan süre talebi

Başlayan duruşmada davaya bakan savcının yerine başka bir ismin yer aldığı görüldü. Sanıkların kimlik tespitinin yapılmasının ardından söz alan iddia makamı, dosyaya bakan cumhuriyet savcısının izinli olması nedeniyle dosyaya geçici olarak görevlendirildiğini belirterek, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için süre talebinde bulundu.

Tahir Elçi anıldı

Ardından sanıklardan Av. Eren Keskin, mahkeme heyetinden söz aldı. Keskin, sözlerine ölüm yıldönümü olan Diyarbakır Barosu eski başkanı Tahir Elçi’yi anarak başladı.

Yargılamalarının 3 yıldır devam ettiğini belirten Keskin, “Normal şartlarda bu celse dosya hakkında mütalaa verilerek karara çıkması gerekmekteydi. Ancak iddia makamı değişikliği sebebi ile yine dosya karara çıkmayacak. Bu durum adil yargılanma hakkımızı olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle duruşmanın mümkün olduğunca yakın bir tarihe verilmesini talep ediyorum” dedi.

Avukat Erdal Doğan da yargılamanın uzun sürmesinden ötürü mahkeme heyetinden mütalaa için kısa bir süre verilmesini talebinde bulundu. İddia makamının süre talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı 13 Ocak 2020 tarihine erteledi.

Kaynak: Yeni Yaşam