Oya Ersoy’dan kanun teklifi: “Temel hizmet giderlerinden KDV kaldırılsın”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, “3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu” ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunarak "Temel hizmet giderlerinden KDV kaldırılsın" dedi

Oya Ersoy’dan kanun teklifi: “Temel hizmet giderlerinden KDV kaldırılsın”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, TBMM Başkanlığı’na “3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” sundu.

Ersoy, sunmuş olduğu kanun teklifini şöyle özetledi:

Ülkemizde hayat pahalılığı gün geçtikçe artıyor. Açıklanan enflasyon rakamı ile halkın hissettiği enflasyon arasında dağlar kadar fark var. Ücretli çalışanların geliri enflasyon karşısında gün geçtikçe eriyor.

Hemen hemen her gün yeni zam haberi ile uyanıyoruz. Temel gıda ürünlerinden elektrik ve doğalgaza, köprü ve otoyol hizmetlerine kadar ardı ardına yapılan zamlar, halkın üzerinde kaldırılamayacak bir yük oluşturuyor.

Bir yılda elektriğe yüzde 100, doğalgaza yüzde 53,8, otoyola, köprülere, PTT’ye yüzde 20 zam yapıldı. Sürekli artan faturalar, kredi kartı-banka borçları ile hayat yaşanmaz, tencereler kaynamaz, evler ısınmaz hale geldi.  Sermayenin, bankaların, batık şirketlerin vergi borçlarının hepsi temel hizmet vergileriyle, gelir vergileriyle halkın sırtına yükleniyor. Yaşadığımız bu derin krizin faturası ise halka ödetiliyor. Devletin topladığı verginin dörtte üçünü emekçiler ödüyor.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta Fatih’te aylardır ödeyemedikleri faturalar ve maaşlarına gelen hacizler nedeniyle 4 kardeş birlikte intihar etti. Antalya’da ise bir kişi kendisinin, eşinin ve çocuklarının hayatına son verdi.

“Halkın satın aldığı temel mal ve hizmetler KDV’den muaf tutulacak”

Meclis’in, ülkedeki ekonomik kriz karşısında halkı korumak üzere acil önlemler almak zorunda olduğunu belirten Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu nedenle; halkın başta eğitim, barınma, su, enerji olmak üzere en temel yaşamsal ihtiyaçlarına ulaşabilmesi için; elektrik, su, doğalgaz, ulaşım ve iletişim üzerindeki katma değer vergisinin kaldırılmasına dair kanun teklifi verdik. Yine verdiğimiz teklifte tiyatro, sinema, konser, sergi gibi kültürel ve sanatsal hizmetler ile çocuk, yaşlı, hasta ve engellilere verilen evde bakım hizmetlerinden de katma değer vergisi kaldırılmaktadır.

“Sermayenin değil; halkın sesine ve taleplerine kulak verin”

Oya Ersoy, AKP iktidarının uyguladığı neoliberal politikaların yoksul, emekçi halk kesimlerini her geçen gün daha da yoksullaştırdığını belirterek “Emekçi toplum kesimlerini insanca yaşam koşullarından daha da uzaklaştırmakta; ancak sermaye sınıfı lehine yaşama geçirilen uygulamalarla, varlıklı azınlık daha da zenginleşmektedir” dedi.

Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü:

Ülkemizde nüfusun yüzde 60’ı yoksulluk, yüzde 20’si açlık sınırında veya altında yaşam mücadelesi vermektedir. TÜİK verilerine göre hane halkı borcunun milli gelire oranı yüzde 18’lere ulaşmıştır. Borç ve taksiti olmayanlar 2008’de yüzde 42,4 iken 2018’de sadece yüzde 29,6’dır.

Hal böyleyken; toplumun içinde ekonomik adaletsizlik ve eşitsizlik de kat ve kat artmaktadır. En zengin yüzde 20’nin milli gelirden aldığı pay en yoksul yüzde 20’nin 7,6 katına çıkmış durumdadır. Toplumun en tepesindeki yüzde 1’lik kesimin gelirin yüzde 23,6’sını almaktadır.”

“Hiçbir ailenin elektriği, suyu, doğalgazı kesilmeyecek”

Kanun teklifinde konutlara verilen su, doğalgaz ve elektrik teslimine; bunların tüketilmesinden kaynaklı veya sair ilgili bedelleri tüketicilerin ödememesi nedeniyle son verilemeyeceğine yönelik güvenceler getirildiğini kaydeden Ersoy, şöyle devam etti:

Hiçbir ailenin elektriği, suyu, doğalgazı kesilmeyecek; aksi uygulamada bulunan dağıtıcı şirketlere idari para cezası ve ayrıca sorumlular hakkında, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 113’üncü maddesine göre yaptırım uygulanacaktır.

Sendika.Org