Mülkiyeliler Birliği, SBF yönetimine istifaya çağırdı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde güvenliklerin ve ülkücülerin öğrencilere ve akademisyenlere yönelik saldırıları ile ilgili Mülkiyeliler Birliği’nde düzenlenen basın açıklamasında protesto edildi. Mülkiyeliler Birliği SBF yönetimini istifaya çağırdı

Mülkiyeliler Birliği, SBF yönetimine istifaya çağırdı

Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde düzenlenen “Türkiye’nin Modernleşme Süreci ve Mekteb-i Mülkiye” başlıklı sempozyum öncesinde özel güvenlik görevlilerinin sempozyuma katılmak isteyen öğrencilere coplu saldırısının ardından ülkücüler öğretim üyeleri de saldırdı.

ÖGB saldırısının ardından arka bahçede toplana bir grup ülkücü, öğrencilere saldırdı. Öğrenciler, üzerine yürüyerek yumruklamaya çalışan ülkücülere karşı kendilerini savundu.

“Türkiye’nin Modernleşme Süreci ve Mekteb-i Mülkiye” başlıklı sempozyuma öğrencilerin alınmaması ve özel güvenliklerin öğrencilere copla saldırısı sonrası yaşanan olaylar Mülkiyeliler Birliği tarafından protesto edildi.

Yüzün üzerinde öğrencinin, katıldığı basın açıklamasına CHP’li milletvekili Ali Şeker ile HDP’li milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Mehmet Rüştü Tiryaki ve Ömer Faruk Gergerlioğlu, İHD Genel Merkezini temsilen Fatin Kanat,  Ankara Barosunu temsilen Dr. Kerem Altıparmak ve Eğitim Sen Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şubesi Başkanı Doç. Dr. Meltem Kayıran katıldı.

Mülkiyeliler Birliği adına basın açıklamasını Genel Başkan Dr. Dinçer Demirkent okudu.

Mülkiye’nin 160 yıllık tarihinin, Mülkiye’nin yaşadığı tasfiyelerin, 73 yıllık mezun cemiyeti Mülkiyeliler Birliği’nin ve öğrencilerin Mülkiye tarihindeki yeri gibi birçok önemli konunun adı dahi anılmadan, Rektör Erkan İbiş’in himayelerinde yeniden yazılmak istendiğini belirten Demirkent, “Mülkiye’nin tasfiye edilme sürecinin faili olarak geçmiş bir Rektöre, önemli pozisyonlarda görev yapmakta olan mezunlarımız ile öğrencilerimizi buluşturmak istediğimizde bu isteğimizi geri çeviren fakülte yönetimi tarafından ardına kadar açılan kapılar, fakültemizin öğrencilerinin yüzüne kapanmıştır. Üstelik tüm bunlar yetmezmiş gibi öğrencilerimiz Ankara Üniversitesi’nin özel güvenlik görevlilerinin fiziki saldırısına uğramıştır” dedi.

Faşist çeteler akademisyenlere saldırdı

Öğrencilerini korumak için araya giren hocalara, bir süredir Cebeci Kampüsünde konuşlanmalarına ve fiziki saldırılarda bulunmalarına Ankara Üniversitesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi tarafından göz yumulan faşist çeteler tarafından tekmelerle saldırıldığını anlatan Demirkent, “Mülkiyeliler Birliği olarak bizler, Mülkiye değerlerine ve birikimine ve bu değerlerin başında gelen akademik özgürlüklere yönelmiş bu saldırıyı kınıyor; öğrencilerimize şiddet uygulayan güvenlik görevlileri ile hocalarımıza fiziksel saldırıda bulunan ülkücü gruplar hakkımda derhal soruşturma açılmasını talep ediyoruz.  Fakültenin atanmış dekanının ve yönetiminin istifasını istiyoruz” diye konuştu.

Ardından öğrenciler adına açıklama yapıldı. “Sempozyuma girmek istediğimizde Özel Güvenlik Güçlerinin coplarıyla karşılandık” diyen öğrenciler, gün boyunca yaşananları anlattılar. İbiş’in fakülteden 36 akademisyenin ihracıyla yaratılan tahribatın baş sorumlusu olduğunu belirten öğrenciler, “Bütün eylemleriyle SBF değerlerini yok sayan İbiş’in SBF’de gerçekleşen bu sempozyumun onur kurulunda olmasını, yıkmaya çalıştığı kürsüde konuşmasını bu okulun öğrencileri olarak kabul etmiyoruz” dediler. Öğrenciler hocalarına ve öğrenci arkadaşlarına da bir çağrı yaparak, “KHK’lara ve öğrenci düşmanlığına karşı birleşmeye ve bu sempozyumu protesto etmeye çağırıyoruz” dedi.

Rektör İbiş’i protesto eden SBF öğrencilerine güvenlik saldırısı

Sendika.Org