Müftülükten okulda haremlik etkinlik: Kadın öğretmenlere “çocuklarda mahremiyet” semineri

TOKİ Kayaşehir Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde öğretmenlere, müftülükten bir vaize tarafından “Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi” adlı seminer verildi. Seminer öncesi, okul idaresi tarafından tüm öğretmenlere, etkinliğin sadece kadın öğretmenlere yönelik ve katılımın zorunlu olduğunun belirtildiği bir mesaj atıldı

Müftülükten okulda haremlik etkinlik: Kadın öğretmenlere “çocuklarda mahremiyet” semineri

İstanbul Başakşehir’de bulunan TOKİ Kayaşehir Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde öğretmenlere yönelik mesleki çalışma programı kapsamında, Başakşehir İlçe Müftülüğü’nden bir vaizenin katılımıyla “Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi” adlı seminer düzenlendi.

Seminer öncesi, okul idaresi tarafından tüm öğretmenlere “Bayan öğretmenlerimize hususi” ifadesinin kullanıldığı ve katılımın zorunlu olduğunun belirtildiği bir mesaj atıldı. Kadın öğretmenlerin tepkileri üzerine okul idaresi, semineri kadın-erkek öğretmenlerin katılımına açık olarak düzeltti.

 

Konuyla ilgili Sendika.Org’a konuşan Eğitim Sen İstanbul 7 No’lu Şube Başkanı Özlem Tolu, “Müftülükten bir vaiz kadının, MEB’e bağlı herhangi bir kurumunda seminer verme yeterliliği ne orandadır? Mahremiyet ne demek? Müftülük ne anlıyor? MEB ne anlıyor? Bizim burada takıldığımız meseleler bunlar. İkincisi ne kadar bir pedagojik bilgi ve donanım içeriyor? Bu seminer neye göre hazırlanmış? Dini içeriklere göre mi hazırlanmış? Neden sadece kadın öğretmenlere? Sonra tepkiyi görünce karma yapmaya başlamışlar?” ifadelerini kullandı.

“İlçe milli eğitimin müftülük ile işbirliği yapması ne demek?”

Tolu, seminerin cinsiyetçi bir bakış açısıyla düzenlendiğini belirterek, “Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Müftülük ile işbirliği yapması ne demek? Üniversitelerle işbirliği yapmasını anlarız. Üniversitelerin eğitim fakülteleriyle yapsa anlarız. Bilimsel içerik doğrultusunda yapsa anlarız. Bir okulun, kaymakamlığın olurunu almadan, ilçe milli eğitim müdürlüğünün olurunu almadan okulunda seminer düzenleme ihtimali yoktur. Dolayısla bu mesele ilçe milli eğitim müdürlüğünün ve kaymakamlığın eğitime bakış açısıyla alakalıdır. Ve öğrencilerin mahremiyet meselesinde bu biçimiyle düşünülüyor olması gerçekten cinsiyetçi bir bakış açısının göstergesi” dedi.

Sendika.Org