Morales Meksika’ya iltica etti: “Hayatta olduğumuz sürece mücadele devam edecek”

Bolivya'da yaşanan darbe sonrası istifa edene devlet başkanı Evo Morales, Meksika'ya iltica etti. Uçaktan inen Morales, "Hayatta olduğumuz sürece baskı, ayrımcılık ve aşağılamaya karşı mücadele devam edecek" dedi

Morales Meksika’ya iltica etti: “Hayatta olduğumuz sürece mücadele devam edecek”

Bolivya’da askeri darbe sonrası devlet başkanlığından istifa eden Evo Morales, Meksika’ya iltica etti. Kendisi ile birlikte istifa eden yardımcısı Alvaro Garcia Linera da Meksika’ya geldi.

Meksika’ya varan Morales şunları kaydetti:

Meksika devlet başkanına teşekkür ediyorum. Hayatımı kurtardı. Hayatta olduğumuz sürece baskı, ayrımcılık ve aşağılamaya karşı mücadele devam edecek. Kardeşimin evini yaktılar. Beni teslim etmesi karşılığında bir askere 50 bin dolar teklif ettiler. Hayatımı yağmur ormanlarına yakın kesimde, Cochabamba’da yaşayan Bolivya halkı kurtardı.

Meksika’nın yanında Peru ve Paraguay da Morales’in ülkelerine sığınabileceklerini açıklamıştı.

Şili, Brezilya ve Arjantin hava sahalarını kapattı

Darbenin ardından Şili, Brezilya ve Arjantin hava sahalarını Bolivya’ya kapatmış ve Morales’in ülke dışına çıkması bir krize dönüşmüştü. Bunun üzerine Meksika Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçak Bolivya’nın Chimoré  şehrinde bulunan uluslararası havaalanına inerek Morales’i aldı.

27 Ekim’de Arjantin Devlet Başkanı seçilen Alberto Fernandez, Bolivya’da yaşanan darbeyi kınamıştı ancak Fernandez 10 Aralık’ta yönetimi devralacak. Şu an Arjantin’i Mauricio Macri yönetiyor ve Macri de Bolivya’da yaşananları darbe olarak nitelendirmedi.

İlgili haberler:

Sendika.Org