Mersinli kadınların itirazı var: “Kadınları değil kadın cinayetlerini durdurun!”

Kadın cinayetlerini duyurmak ve erkek şiddetine dikkat çekmek için yapılan eylem nedeniyle idari para cezasına çarptırılan kadınlar Mersin Adliyesi'ne giderek itirazda bulundu. Daha sonra bir açıklama yapan kadınlar, "Bu saldırılar, susturma çabaları kadın mücadelesini durduramayacak" dedi

Mersinli kadınların itirazı var: “Kadınları değil kadın cinayetlerini durdurun!”

Mersin Kadın Platformu, “Kadın Cinayetlerini Acil Önle” kampanyasını duyurmak, kadın cinayetlerine ve erkek şiddetine dikkat çekmek için 12 Ekim’de bir yürüyüş yapmış ve eylemci kadınlardan 9’una Kabahatler Kanunu’nu ihlal ettikleri gerekçesiyle para cezası kesilmişti.

Kadınları değil kadın cinayetlerini durdurun

Kadınlar bugün Mersin Adliyesi’ne gidip Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’nde cezalara itirazlarını sundular. İtiraz işlemlerinin ardından platform adına açıklama yapan Gizem Tatar şöyle konuştu:

Sadece Ekim ayında 36 kadın öldürüldü. Bu kadınların çoğu hali hazırda ya da eskiden birlikte olduğu erkekler, babaları tarafından katledildi. 6284 sayılı yasa gereği gibi etkin uygulanmadığı için hakkında uzaklaştırma kararı olan erkekler dahi kolayca kadınlara ulaşabiliyor ve bu cinayetleri gerçekleştirebiliyorlar. Her geçen gün bu cinayetlere bir yenisi daha eklenirken erkek şiddetine ve kadın cinayetlerine karşı kadınların başlattığı ‘Kadın Cinayetlerini Acil Önle’ kampanyası hedef alınıyor. Mersin’de kampanya kapsamında yapılan eylemde kadınlara para cezası kesildi. Haklı talepleriyle protesto gerçekleştiren kadınları cezalandırma konusunda etkin ve hızlı çalışan sistem cezasızlıkla erkek şiddetinde teşvik edici olmaya devam ediyor.

“Ölmek değil eşit ve özgür bir ülkede yaşamak istiyoruz”

Kadınların yaşam hakkını savunma mücadeleleri sürdüreceklerini ifade eden Tatar, susturma çabalarının kendilerini engelleyemeyeceğini vurguladı:

Kadın cinayetlerine, erkek şiddetine sessiz kalan, iyi hal ve tahrik indirimleriyle bunu meşrulaştıran kadın düşmanı politikalar bütün bunları protesto eden, ses çıkaran kadın mücadelesine saldırıyor. Cezalara itiraz sürecini başlattık. Bütün bu saldırılar, susturma çabaları kadın mücadelesini durduramayacak. Kadın düşmanı bu zihniyetin son bulması ve cinsiyet eşitliğinin her alanda sağlanması için mücadelemiz devam edecek. En temel haklarımızdan biri olan yaşama hakkını savunmaktan ve taleplerimizi en yüksek perdeden dile getirmekten vazgeçmeyeceğiz. Ölmek değil eşit ve özgür bir ülkede yaşamak istiyoruz.

“Kadın cinayetlerini acil önle” çağrısı ile sokağa çıkan kadınlara para cezası

Sendika.Org