Maaşlarını alamayan Gentes işçileri: “Haklarımızı alana kadar buradayız”

Gentes Şirketler Grubunun Cezayir’deki otel projesinde çalışan ve altı aydır maaşları ödenmeyen inşaat işçileri grubun merkezi önünde direnişe başladı

Maaşlarını alamayan Gentes işçileri: “Haklarımızı alana kadar buradayız”

Gentes Şirketler Grubunun Cezayir’deki otel projesinde çalışan ve ücretleri ödenmeyen İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) üyesi işçiler, grubun genel merkezinin bulunduğu İstanbul Dünya Ticaret Merkezi önünde basın açıklaması düzenledi. Deniz Ticaret Odası (DTO) Metro durağı önünde buluşan işçiler, Gentes’in DTO’da bulunan genel merkezinin önüne  “İnşaat işçisi köle değildir”, “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız”, “İşçilerin birliği patronları yenecek”, “Ücret hakkı gasp edilemez” ve “Vur vur inlesin, Gentes dinlesin” sloganlarıyla yürüdü. Basın metnini İYİ-SEN Genel Başkanı Ali Öztutan okurken, açıklama sırasında işçiler baretlerini yerlere vurarak haklarını talep etti.

“Biz hakkımız olanı istiyoruz”

Öztutan, işçilerin maaşlarını alabilmek için 8 aydır oyalandığını belirterek şunları söyledi.

“Biz hakkımız olanı istiyoruz. Kimseden sadaka istemiyoruz. Pazartesi geldiğimizde dedik ki ‘bu basın açıklamasından sonra bu ücretleri ödemezseniz mesainiz kaç ise biz de mesaiye başlıyoruz. Ailelerimizi yine geride bıraktık. Nasıl Cezayir’e memleketten gittiysek, nasıl çalıştıysak şimdi de hakkımızı almak için mücadele edeceğiz.”

“İnşaat işçisi köle değildir”

“Aileleri, çocukları, herkesi mağdur ediyorsunuz” diye işverene seslenen Öztutan, “Tüm yokluklara, imkansızlıklara rağmen Kayseri’den, Bursa’dan ve başka illerden geldik. Gelemeyen onlarca arkadaşımız var. Gentes’e ‘Artık yeter!’ diyoruz. Hakkımız olanı alıncaya kadar mücadelemize devam, hakkımızı alana kadar da buradayız. İnşaat işçisi köle değildir” dedi.

Ne olmuştu?

Gentes Şirketler Grubunun Cezayir’deki otel projesinde çalışmaya giden inşaat işçileri, altı ay önce birikmiş ücretlerinin ödeneceği sözü verilerek Cezayir’den memleketlerine dönmüştü.

Mağdur işçiler önceki gün düzenlediği basın açıklamasında  “Hakkımız olanı istiyoruz, hakkımız almak için tüm meşru mücadele yöntemlerine başvuracağız. Buradan Gentes Grubunu uyarıyoruz, derhal birikmiş tüm ücretlerimiz yatırılsın” açıklamasında bulunmuştu.

Sendika.Org