Lübnan’da halk genel grev çağrısıyla anayolları trafiğe kapattı

Lübnan'da genel grev çağrısıyla sokağa dökülen protestocular, yolsuzluğa karışan tüm siyasetçilerin istifasını istedi. Üniversiteliler genel grev çağrısına destek için Beyrut Amerikan Üniversitesi'nin ana kapısının bulunduğu sokağı trafiğe kapatırken, halk evlerinden tencere ve tava çalarak genel greve destek verdi

Lübnan’da halk genel grev çağrısıyla anayolları trafiğe kapattı

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri’nin istifasının ardından Lübnan halkı başkent Beyrut’taki Riyad el-Sulh meydanını doldurarak hükümet karşıtı protestolarına 3 Kasım pazar gecesi de devam etti. “Devrim”, “Mezhep eksenli protestolara son” sloganlarının atıldığı protestolarda “kamu mallarının iadesi” ve “yolsuzluğa karışanlardan hesap sorulması” talepleri yükseldi.

Yurt genelindeki grev çağrılarına destek veren üniversite öğrencileri Beyrut Amerikan Üniversitesi’nin ana giriş kapısının bulunduğu sokağı kapattı.

“Hepsi hepsi demektir”

Hariri’nin istifasının yeterli olmadığını ifade eden halk, “Hepsi hepsi demektir” sloganlarıyla yolsuzluğa karışan siyasetçilerin hepsinin istifasını istedi.

Genel greve uyulması çağrısıyla Lübnan’ın birçok bölgesinde anayolları trafiğe kapatan halk hafta boyunca uygulama çağrısı yaptıkları grev için yol kapama eylemlerine de devam edeceklerini belirtti.

Protestocular dün (4 Kasım) sabah saatlerinde Lübnan Merkez Bankası ve İçişleri Bakanlığı’na giden yolda barikat kurdu.

Tencere tava sesleri yükseldi

Dün (4 Kasım) akşam saatlerinde pencere ve balkonlardan tencere ve tavalara vurarak ses çıkaran halk protestolara destek verdi.

Sendika.Org