Kürtlerden Lavrov’un çağrısına yanıt: “Suriye halklarına hizmet edecek her çalışma için diyaloğa hazırız”

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Rusya’dan gelen ve Kürtleri tutumlarını netleştirmeye çağıran açıklamalar karşısında Suriye halklarına hizmet edecek her çalışma için diyaloğa hazır olduklarını ve askeri alan dışında da somut adım beklediklerini duyurdu

Kürtlerden Lavrov’un çağrısına yanıt: “Suriye halklarına hizmet edecek her çalışma için diyaloğa hazırız”

Suriyeli Kürtler, Rusya ve Şam cephesinden gelen açıklamalar karşısında Şam hükümetiyle diyaloglara hazır olduklarını ve Şam’ın askeri alan dışında da pratik adım atmasını beklediklerini duyurdu: “Biz halen diyalog kanalına inanıyoruz. Suriye halklarına hizmet edecek ve demokratik bir geleceği garanti altına alacak her çalışma için diyaloglara hazırız. Şu an itibariyle karşı tarafın atacağı pratik adımları beklemekteyiz.”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 12 Kasım’da düzenlenen Paris Barış Forumu’nda Suriyeli Kürtlerin ABD’yle kurduğu ilişkiye dikkat çekerek “Suriyeli Kürtler bu ülkedeki siyasi diyalogda yer almalı ancak tutarlı olmalıdır” demişti. Lavrov ayrıca Suriye krizinin çözümü için PKK dahil tüm Kürtlerin çıkarlarının göz önünde bulundurulması gerektiğini söylemişti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da Türkiye’nin askeri müdahalesi karşısında orduya katılma teklifi sundukları Kürtlerin bunu reddettiğini belirtiyor.

Ancak tüm bu açıklamaların ortasında Suriye ordusu ve Demokratik Suriye Güçleri arasında varılan, Suriye ordusunun Türkiye sınırlarına yerleşmesini öngören anlaşma ilerlemeye devam ediyor.

“ABD’nin Suriye’de kalma kararı uluslararası hesaplarla ilgili”

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Kürtleri tutumlarını netleştirmeye çağıran Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un açıklamalarına bir yazılı açıklama ile cevap verdi. Özerk Yönetim, Suriye’de diyalogla çözüm konusundaki tavırlarının net olduğunu ve sahadaki değişimlerin bu tutumlarını değiştiremeyeceğini vurguladı.

Yapılan açıklama şöyle:

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 12 Kasım günü Fransa’da düzenlenen Paris Barış Forumu’nda Suriye’de diyalog ve siyasi çözüme ilişkin değerlendirmelerini yakından takip ettik. Değerlendirmede, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin Suriye’de siyasi diyaloglara katılımı konusunda sabit yaklaşımlar sergilemesi gerektiği ve ABD güçlerinin Suriye kalması kararı ardından rejim ile yürütülen müzakerelerin gerilediği yönünde ifadeler kullanılmıştır.

Özerk Yönetim’in eskiden olduğu gibi şimdi de diyalogları esas aldığı, bu tavrı her alanda ortaya koyduğu ve pratik sergilediği açık ve nettir. Rusya da bu diyalogların detaylarından haberdardır. Özerk Yönetim, Suriye krizinin çözümü ve diyalog kanalları için bir yıl önce hazırladığı çözüm haritasını Rusya’ya sundu.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi olarak, siyasi çözüm çalışmalarının olduğunu belirtiyoruz ancak şu ana kadar pratik anlamda hiçbir adım atılmadığı için karşılaşılan engellere ilişkin de bir tartışma yürütülemedi. Şu an itibariyle pratik anlamda var olan tek şey askeri konulardır. Bu sürecin başarılı olmasının iki yolu vardır. Bunun birincisi, ciddi yaklaşımlardır. Özerk Yönetim bu anlamda net tavrını göstermiş ve Şam hükümeti ile diyaloglar geliştirmeye hazır olduğunu açıklamıştır. İkincisi ise başta Rusya olmak üzere Suriye’deki aktif güçlerin çalışmalarıdır.

Biz halen diyalog kanalına inanıyoruz. Suriye halklarına hizmet edecek ve demokratik bir geleceği garanti altına alacak her çalışma için diyaloglara hazırız. Şu an itibariyle karşı tarafın atacağı pratik adımları beklemekteyiz.

Bir kez daha, diyalog konusunda net tavır sahibi olduğumuzu ve sahada yaşanan gelişmeler karşısında tutumuzun değişmediğini vurgulamaktayız. ABD’nin Suriye’de kalma kararı, birçok aktör ve uluslararası hesaplar ile ilgilidir. Hiçbir zaman diyalogla siyasi çözüm çalışmalarımız kapsamında olmamıştır. Tutumumuz, ulusal sorumluluğumuz ve halkımızın kararları gibidir.

Açıklamanın sonunda Suriye’de diyalogla çözüme inanan tüm devletlerin desteği istenirken, ülkenin parçalanmasının ve TSK ve beraberindeki cihatçıların yürüttüğü askeri harekatların durdurulmasının ancak diyalog zemininde mümkün olduğu vurgulandı.

Rusya’dan Suriyeli Kürtlere ‘tarafını seç’ mesajı: “Siyasi diyalogda yer almalı ancak tutarlı olmalılar”

Sendika.Org