Kılıçdaroğlu sendikacıları hedef gösterince… Ataşehir Belediyesi’nde bir sendika uzmanı odaya kapatılarak darp edildi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun belediyelerdeki işçi direnişlerine dair "Ücret sendikacılığına karşıyız. Bizi yeniden, hani Erdoğan’ın çok sık söylediği var ya ‘çöp dağları’ noktasına taşımak istiyorlar. Buna kesinlikle izin vermeyeceğim" sözlerinin ardından Ataşehir Belediyesi’nde güvenlikler bir sendikacıya saldırdı. Belediye binasına DİSK önlüğü ile girmek isteyen örgütlenme uzmanı Gökhan Keskin, güvenlik görevlileri tarafından bir odaya kapatılarak darp edildi

Kılıçdaroğlu sendikacıları hedef gösterince… Ataşehir Belediyesi’nde bir sendika uzmanı odaya kapatılarak darp edildi

Ataşehir Belediyesi, sendikada örgütlenerek haklarını arayan işçilere yönelik baskıları yeni bir boyuta taşıdı. Bir süredir DİSK Genel-İş’te örgütlenen işçileri baskı ve tehdit yoluyla sendikadan istifa etmeye zorlayan belediye yönetiminin talimatıyla, bugün (8 Kasım 2019) güvenlik görevlileri DİSK Örgütlenme Uzmanı Gökhan Keskin’i darp etti.

Görev alanı olan belediyeye DİSK önlüğüyle girmek isteyen Keskin, “Bina içine DİSK yele��iyle giremezsin” diyen güvenliklerin saldırısına uğradı. Önlüğü çıkararak elinde içeri sokmak isteyen Keskin bu kez 15 güvenlik görevlisi tarafından bir odaya kapatılıp yere yatırılarak darp edildi.

Kılıçdaroğlu’nun sendika karşıtı sözlerinin ardından

Bu saldırı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Maltepe Belediyesi direnişinin ardından söylediği “Ücret sendikacılığına karşıyız” sözlerini akıllara getirdi. Kılıçdaroğlu Maltepe direnişinin sonlanmasının ardından Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile Ankara’da görüşmüştü. Bu görüşmede sendikacılığa ilişkin açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu şunları söylemişti:

Sendikalar başımızın üstüne, hiç itiraz etmiyoruz. İşçi de hakkını alacak ama işçi belediyeden ‘Bütün parayı bana verin, Maltepelilere hizmet etmeseniz de olur’ derse biz ona dur deriz. O doğru değil. Ücret sendikacılığına karşıyız. Şu anda bizim Belediye Başkanlarımızdan fazla ücret alan işçilerimiz var. Tamam kardeşim ücretini al, grev yapacağım diyorsun… Bizi yeniden, hani Erdoğan’ın çok sık söylediği var ya ‘çöp dağları’ noktasına taşımak istiyorlar. Buna kesinlikle izin vermeyeceğim. Biz adaletten yanayız. Ücret istiyorsan adalete uygun olacak ücretin. Biliyorum Şişli Belediyesinde işçilerimiz var, devletin genel müdüründen fazla aylık alıyorlar. Çalış diyorsun, bir de çalışmıyor. Olmaz! Her şeyin hakkı hukuku olacak.

Darp edilen sendikacı Gökhan Keskin’in ensesinde ve kolunda kesik ve sıyrıklar oluştu.

Ataşehir Belediyesi yönetiminin hak ve özgürlüklere bakışı

DİSK Genel-İş Anadolu Yakası 4 No’lu Şube tarafından yapılan açıklamada olay şu cümlelerle aktarıldı:

Ataşehir Belediyesi binasına girmek isteyen Keskin “üstünde DİSK yeleğiyle buraya giremezsin” denilerek içeri alınmak istenmemiş. Daha sonra yeleği eline alarak Belediyeye girmek isteyen Keskin’e, başta güvenlik amiri olmak üzere 15 güvenlik görevlisi tarafından zorla bir odaya kapatılarak, yere yatırıp, kafasına bastırılarak, hakaret ve küfür ederek, dakikalarca şiddet uygulamışlardır. Bu olay Ataşehir Belediyesi yönetiminin insan haklarına, sendikal hak ve özgürlüklere bakışını gözler önüne çıkarmıştır.

DİSK/Genel-İş Sendikası olarak, emek ve demokrasi mücadelesine ve onun ayrılmaz parçası olan sendikal hak ve özgürlükler mücadelesine yönelik hiçbir baskıya karşı bugüne kadar sessiz kalmadık, bundan sonra da kalmayacağız.

Sendika.Org