Kamu bankalarının kârında sert düşüş

AKP iktidarı bir süredir ekonomik krizin etkisiyle iflas sinyalleri veren sermaye gruplarını doğrudan kamu kaynaklarını kullanarak kamu bankaları yoluyla fonluyor. Zararın etkisi kamu bankalarının bilanço rakamlarına yansıyor

Kamu bankalarının kârında sert düşüş

2019’daki kredi genişlemesinde büyük payı olan kamu bankalarından Halkbank, bu seneyi ‘kar yılı değil, ar yılı’ olarak adlandırdıklarını açıklamıştı. Kamu bankaları yöneticileri de büyümeye destek vermek için “karlılığın bir yana bırakıldığını” ifade etmişti.

Halkbank’ın ticari zararı sekiz kattan fazla arttı. Halkbank’ın üçüncü çeyrek net karı, net gelir kalemlerindeki güçlü büyümelere karşılık ticari zarardaki artışın etkisiyle geçen yıl aynı dönemine göre yüzde 2 artışla 308,3 milyon liraya çıktı. Yıllık bazda 2018’i üçüncü çeyreğine göre net kar %2 oranında aşağıya gelirken, çeyreklik bazda ise %1 düzeyinde gerilemiş durumda. Bankanın öz kaynak karlılığı ise son derece düşük bir seviye olan %4 seviyesinde sürüyor.

Bu durum yalnızca Halkbank özelinde değil tüm kamu bankalarında yaşanıyor. AKP iktidarı bir süredir ekonomik krizin etkisiyle iflas sinyalleri veren sermaye gruplarını doğrudan kamu kaynaklarını kullanarak kamu bankaları yoluyla fonluyor. Zararın etkisi kamu bankalarının bilanço rakamlarına yansıyor.

Diğer kamu bankalarından Ziraat Bankası’nın üçüncü çeyrek net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39,2, Vakıfbank’ın da aynı dönemde net karı yüzde 48,9 azaldı.

Sendika.Org