“Kadın cinayetlerini acil önle” çağrısı ile sokağa çıkan kadınlara para cezası

12 Ekim'de "Kadın cinayetlerini acil önle" kampanyası kapsamında Pozcu sokaklarında yürüyüş düzenleyen Mersin Kadın Platformu üyesi kadınlara 320'şer lira para cezası kesildi

“Kadın cinayetlerini acil önle” çağrısı ile sokağa çıkan kadınlara para cezası

12 Ekim’de “Kadın cinayetlerini acil önle” kampanyası kapsamında Pozcu Güven Park’ta buluşup Barış Meydanı’na yürüyüş düzenleyen Mersin Kadın Platformu üyesi kadınlara Kabahatler Kanunu’nun ihlal edilmesi gerekçe gösterilerek para cezası kesildi.

Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün şimdiye kadar 5 kadına gönderdiği tutanakta her bir kadına verilen para cezası ise 320 lira.

“Yaşamlarımızı savunmak suç değildir”

Mersin Kadın Platformu’ndan Çiğdem Serin kadınlara verilen cezalarla ilgili Sendika.Org’a konuştu. “Kadın cinayetlerini acil önle” kampanyası kapsamında yaşamı savunmak için sokağa çıkan kadınları cezalarla susturamayacaklarını belirten Serin şunları söyledi:

Her geçen gün kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet artarken, Mersin’de de İstanbul ve İzmir’le yakın tarihlerde “Kadın cinayetlerini acil önle” ortak sloganı ile bir kampanya başlattık. Mersin, erkek şiddetinin en fazla yaşandığı illerden biri. Neredeyse her gün bir kadının ölmek istemiyorum çığlığı yükselirken, İstanbul Sözleşmesi’nin gerekleri uygulanmayıp, İstanbul Sözleşmesi’nin gereği olarak çıkarılan 6284 sayılı yasa uygulanmazken, yargı kararları erkekleri cesaretlendirirken, Mersin Kadın Platformu olarak “Kadın cinayetlerini acil önle” çağrısıyla bir kampanya başlattık. Bu kampanya dahilinde yaşamı savunmak “Yaşamak istiyoruz” isyanını duyurmak için sokağa çıktık. Erkek şiddeti karşısında yaşamı savunan kadınlara idari para cezası geldi. Bu cezalarla kadınların sesi kısılmaya çalışılıyor. Ancak cezalarla baskılarla kadınları susturamazsınız. Kadına yönelik şiddetle mücadele etmek, yaşamlarımızı savunmak suç değildir. “Kadın Cinayetlerini Acil Önle” talebi ile mücadelemizi sürdüreceğiz. Yaşamı da ifade özgürlüğünü de savunmaya devam edeceğiz. Çünkü erkek şiddeti ve yaşamlarımızı kuşatan eril tahakküme karşı özgür ve eşit, şiddetsiz bir ülkede yaşamak istiyoruz.

Ne olmuştu?

Mersin Kadın Platformu, 28 Eylül’de “Kadın cinayetlerini acil önle” kampanyası başlatmış, Pozcu Güven Park’tan Barış Meydanı’na yürümek istemişti. Ancak polis tarafından engellenmeye çalışılan kadınlar parkta bir basın açıklaması gerçekleştirmişti.

Polis engeline rağmen Pozcu sokaklarında ses çıkararak Barış Meydanı’na yürüyen kadınlar burada her akşam saat 20.00’da ses çıkarma çağrısı yapmış ve havanın kararmasının ardından yürüyüşlerine mor ışıklar eşliğinde devam etmişti.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur