İzmit’te öğretmenlere “mesleki çalışma programı”: Mevlit var, camiye gel!

İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okullara “Mevlit programı ve lokma ikramı” konulu resmi yazı yollayarak, kasım ayındaki ara tatilde bir camide yapılacak etkinliğe idareci, öğretmen ve velileri çağırdı

İzmit’te öğretmenlere “mesleki çalışma programı”: Mevlit var, camiye gel!

İlk defa 2019-2020 eğitim öğretim yılında uygulanacak olan, ilk ve ortaöğretim öğrencileri için 5 günlük ara tatil 18-22 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Birinci ara tatil dönemi için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bir mesleki çalışma programı çerçevesi çizerek, okulların da bu çerçeveye uymasını istedi.

İzmit İlçe Müdürlüğü ise okullara “Mevlit programı ve lokma ikramı” konulu resmi yazı yollayarak, 22 Kasım Cuma günü Fevziye Camii’nde bir etkinlik düzenleneceğini iletti. Müdürlük ayrıca, bu etkinliğin “ mesleki çalışma programı kapsamında” yapılacağını kaydetti.

Bazı müdür ve öğretmenler tepki gösterdi

Astakos Haber’den Ergün Demir’in haberine göre, mevlit programını bir imam hatip okulu, lokma işini de öğretmenevi üstlendi.

Habere göre, İzmit İlçe Milli Müdürlüğü’nün gönderdiği bu yazı, bazı okul müdürü ve öğretmenlerin tepkisine neden oldu. Bazı müdürlerin, mevlit ve lokma dağıtma etkinliğinin, bakanlığın çerçevesini çizdiği mesleki çalışma programına uygun olmadığını ve ilk defa böyle bir uygulamayla karşı karşıya kaldıklarını söylediği belirtildi.

Eğitim-Sen basın açıklaması düzenleyecek

İlk defa böyle bir olayla karşılaştıklarını belirten Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Turan ise “Bakanlığın çerçevesini çizdiği mesleki çalışma programının içine mevlit ve lokma dağıtma işini nasıl soktular anlayamadık. Biliyorsunuz, 17 yılda 17 defa eğitim sistemini değiştirdiler. Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleriyle yaptığı çalışma ve protokollerle öğrencilere dini eğitimi dayatıyor. Öğrencileri hallettiler, şimdi öğretmenlere sıra geldi. Bu tip etkinliklerle de öğretmenleri kategorize edecekler. Biz bunlara izin vermeyeceğiz. Laik, bilimsel ve demokratik eğitim talebimiz her daim devam ediyor. Konunun takipçisi olacağız ve yarın bununla ilgili bir basın açıklaması düzenleyeceğiz” dedi.

Sendika.Org