İzmir Halkevleri: “İntiharların faili siyanür değil, ülkeyi ekonomik krize sürükleyen AKP’dir”

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplanıp basın açıklaması okuyan İzmir Halkevleri üyeleri, son dönemde yaşanan intiharların failinin ülkeyi ekonomik kriz koşullarına sokan AKP'nin olduğunu belirterek, ekonomik krize karşı "İşten çıkartmalar yasaklanmalı", "Herkese iş güvencesi sağlanmalı", "Vergi adaletsizliğine son verilmeli", "Temel ihtiyaçlara yapılan tüm zamlar geri alınmalıdır" gibi acil taleplerini sıraladılar

İzmir Halkevleri: “İntiharların faili siyanür değil, ülkeyi ekonomik krize sürükleyen AKP’dir”

İzmir Halkevleri üyeleri bu akşam Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi. İzmir Halkevleri üyesi Erdem Engin’in okuduğu basın açıklamasında geçtiğimiz günlerde yaşanan intiharlara sebep olan ekonomik kriz koşulları ve bu koşulları yaratan AKP iktidarı protesto edildi.

Yaşanan intiharların ekonomik kriz temelli gerçekleştiğini belirten Engin şunları kaydetti:

Bundan tam 5 gün önce bir haberle sarsıldık. İstanbul Fatih’te 4 kardeş siyanür içerek intihar etti. Ailelerinden kalan borçlar, maaşa konan haciz, bakkala yazdırılan 2.260 lira veresiyeve ölümlerinin ardından ödeyemedikleri için kesilen elektrik. Bu sarsıntıyı henüz atlatamamışken üç gün sonra Antalya’da bir erkek kendisiyle birlikte eşi ve iki çocuğuna siyanür içirerek hayatlarına son verdi. Elbette bir erkeğin hangi gerekçeyle olursa olsun bir kadını ve çocuklarını öldürmesi kabul edilemez. Ama geride bıraktıkları gerçekler benzerdi: 9 aydır süren işsizlik, ödenemeyen borçlar ve son olarak kiralarını ödeyemedikleri için boşaltmaları gereken bir ev.

Ölümlerin ardından ekonomik krizi örtbas eden gerekçelerin uydurulmaya çalışıldığını belirten Halkevleri üyeleri, “Bu ölümlerin sebebinin ekonomik kriz olduğunu yüksek sesle söylemek için bugün bu basın açıklamasını yaptıklarını” söylediler.

“17 yıldır ülkeyi yönetenler nasıl olur da bu intiharlardan sorumlu olur?”

17 yıldır ülkeyi yönetenler nasıl olur da bu intiharlardan sorumlu olur? Biz anlatalım” diyen Engin, “AKP’nin neoliberal yağma ve talan politikasının sonucu olarak bugün ekonomik krizin yaşandığını” belirterek şunları söyledi:

Tüm kamusal hizmetler özelleştirilerek sermayenin talanına açıldı. Memleketin yer altı ve yer üstü bütün zenginlikleri parsel parsel yandaşlara pay edildi. Emperyalizme göbekten bağımlı hale gelindi. Sonunda ekonomik kriz geldi kapımıza dayandı. Evet AKP iktidarı tam tersini iddia ediyor, ekonomik büyümeden söz ediyor. Damat bey müjde veriyor enflasyon yüzde 7 ye düştü diyor. Bizim gelirimiz, alım gücümüz düşerken, en temel ihtiyaçlara zam üstüne zam yapılırken, vergi kesintilerine her gün bir yenisi eklenirken, piyasalaştırılan eğitim/sağlık gibi hizmetlerin alımında bizler borçlandırılırken, iktidar ekonomik büyüme diyor. Evet bizden, bu halktan çaldıklarıyla ekonomisi büyüyen birileri var. O birileri servetine servet katıyor. Hatta bakın burası çok önemli, diyorlar ki bizim dönemimizde kimse yoksulluktan söz edemez.

Yumurta hesabı tamam, ya elektrik ve doğalgaz?

Meclis’te süren 2020 bütçe görüşmeleri sırasında AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir’in “Asgari ücretlinin 2002 yılında 1707 tane yumurta alabildiğini bugün ise 4375 tane yumurta alabiliyor, elektrik ve doğalgazı geçiyorum” sözleri için “Açıklayın kamuoyuna o geçtiğiniz kalemleri açlık sınırının altında belirlediğiniz asgari ücretle bir işçinin nasıl ödeyebileceğini açıklayın. Bırakın bu aklımızla alay eder rakamları bir asgari ücretlinin bu kadar zamla, vergiyle nasıl geçineceği açıklayın” diyen Halkevleri üyeleri, Cumhurbaşkanlığı ofislerine, 2020 yılı bütçesinden toplam 330 milyon TL aktarılacağını, memura 2020 yılı için %4+4 oranında maaş verilirken Erdoğan’ın maaşının %9,06’lık artışla ayda 81 bin 250 liraya yükseleceğini ifade etti.

“Artık yeter, taleplerimiz var!”

“Artık yeter. Geçinemiyoruz, ölmek değil insanca bir ücret, insanca bir yaşam istiyoruz” diyen Halkevleri üyeleri, ekonomik krize karşı acilen hayata geçirilmesi gereken taleplerini şu şekilde sıraladı:

  1. İşten çıkartmalar yasaklanmalı, herkese iş güvencesi sağlanmalı
  2. Vergi adaletsizliğine son verilmeli
  3. Temel ihtiyaçlara yapılan tüm zamlar geri alınmalıdır
  4. Halkın eğitim, sağlık, su, ulaşım, barınma, ısınma gibi temel ihtiyaçlarının asgari miktarı ücretsiz hale getirilmelidir
  5. Her haneye 18 m3 su,  140 m3 doğalgaz, 230 kwsaat elektrik ücretsiz verilmeli
  6. Sabah 06.00-09.00 ve akşam 17.00-21.00 saatleri arasında ulaşım ücretsiz olmalı
  7. Eğitim, okul dışı giderler dahil tamamen parasız hale getirilmeli
  8. Sağlık tamamen parasız hale getirilmeli,  ne hastanelerde ne de eczanelerde çeşitli adlar altında para alınmamalı
  9. Tüketicilerin kredi kartı, esnafın ve çiftçilerin borç faizleri silinmeli

“Bizden çaldıklarıyla servetine servet katanların karşısında milyonlarız”

Halkevleri olarak işçilere, kadınlara, gençlere, bu ülkede emeğiyle geçinmeye çalışanlara seslendiklerini belirten Engin, “Evet öfkeliyiz, evet geçinemiyoruz. Ama yalnız değiliz. Bizden çaldıklarıyla servetine servet katanların karşısında milyonlarız.  Gelin bizleri yoksullaştıranlara, bizleri evimize ekmek götüremez hale getirenlere karşı birleşelim. Gelin İnsanca yaşayacağımız bir ülke ve dünya için birlikte mücadele edelim. Gelin dayanışmayla omuz omuza verelim, öfkemizle, isyanımızla mücadelemizle bizden çaldıkları her şeyi geri alalım!” sözleriyle basın açıklamasını bitirdi.

Sendika.Org