İstanbul’un 25 Kasım’ı: “Sokakları da meydanları da terk etmiyoruz!”

İstanbul’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde adres yine İstiklal Caddesi'ydi. Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yürüyüş yasağını tanımayan kadınların kararlılığı sonrası, yasak kaldırılmıştı. “Erkek şiddeti, yoksulluk, kriz değil, yaşamak istiyoruz” diyerek sokağa çıkan kadınlar, Tünel Meydanı’nda bir araya gelerek İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Narmanlı Han önünde basın metnini okudu. Açıklamanın ardından polis barikatına yüklenen kadınlara polis biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı

İstanbul’un 25 Kasım’ı: “Sokakları da meydanları da terk etmiyoruz!”

Kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde Beyoğlu Tünel Meydanı’nda bir araya geldi. “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok” yazılı pankartın arkasında toplanan kadınlar, bir süre yürüdükten sonra Narmanlı Han’ın önünde basın metnini okudular.

Açıklamanın ardından kadınlar “Kadın cinayetleri politiktir”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganlarıyla İstiklal Caddesi üzerinde bekleyişini sürdürdü.

Kadınlar barikata yüklendi, polis saldırdı

Bir süre sonra kadınlar “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganı atarak polis barikatına yüklendi. Polis ise kitleye plastik mermi ve biber gazı sıktı.

Saldırının ardından biber gazından etkilenen kadınlar dağılmayarak Tünel Meydanı’na doğru ��ekildiler. Kadınlar saldırıya karşı “Polis defol bu sokaklar bizim” sloganı attı.

Polis: “Toplu duranları dağıtın”

Kitlenin dağılmasına rağmen polis İstiklal Caddesi üzerindeki sokakları bir süre daha tutmaya devam etti. Eylemi yerinde takip eden Sendika.Org muhabiri, özellikle Mis Sokak’ta kadınların toplu halde durmasının engellendiğini ve bir polis amirinin “Toplu duranları almakla uğraşmayın, dağıtın” dediğini aktardı.

Sendika.Org