İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA 5 milyar avroluk borç yapılandırmasına gidiyor

İstanbul Havalimanı'nın işletmecisi İGA borçlarının en fazla 5 milyar avroluk kısmını (32 milyar TL) yapılandırma kararı aldı

İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA 5 milyar avroluk borç yapılandırmasına gidiyor

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA, havalimanı projesine yönelik kullanılan kredilerin yeniden finansmanı için Londra merkezli Dome Group’u yetkilendirdi.

Şirket, refinansman ile proje finansman maliyetini düşürmeyi planlarken; konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre, yeniden finansman tutarı 5 milyar avroya kadar çıkabilir.

Dome Group’un önümüzdeki haftalarda refinansman için sendikasyona çıkması bekleniyor.

2015’te kredi aldı

İGA Ekim 2015’te, toplam 6 milyar avro olarak hedeflenen havalimanı yatırımının 4,5 milyar avro tutarındaki kısmını karşılamak için dört yılı ana para geri ödemesiz olmak üzere toplam 16 yıl vadeli finansman kredisi aldı.

Krediyi veren bankalar arasında Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank, DenizBank, Garanti Bankası ve Finansbank bulunuyordu. İGA buna ek olarak havalimanı yatırımı için geçen yıl da 1 milyar avro tutarında ek finansman sağladı.

“Görüşmeler yapıyoruz”

İGA’dan Reuters’a yapılan açıklamada, refinansman için yetkilendirme yapıldığı belirtilerek, “İnşaat süreci sonlandı ve yaklaşık bir yıldır çok başarılı bir operasyon süreci yönetiyoruz. Projenin risk yapısı inşaat dönemi ile aynı değil artık. Ortaya çıkan tablo itibarıyla çok önemli bir ekonomik değerden bahsediyoruz. Bu durumdan da faydalanıp İGA olarak proje finansman maliyetini düşürmeyi hedefliyoruz. Bunun için de şartların yeniden değerlendirilmesi için görüşmeler yapıyoruz” denildi.

İGA, kredinin ne kadarlık tutarının refinanse edileceğine ilişkin bilgi vermedi.

“İGA’ya nefes aldıracak bir sendikasyon bekleniyor”

Diğer yandan, konuya yakın bir kaynak, refinanse edilecek tutarın 5 milyar avroya kadar çıkabileceğini belirterek, “Dome Group önümüzdeki haftalarda yabancı bankalarla görüşmeye başlayacak. Bu görüşmede sendikasyon için katılım temin edecek. Bunda ciddi bir sorun yaşanmasın beklenmiyor” dedi.

Aynı kaynak, temin edilecek kredide faiz oranının düşük olmasının beklendiğini kaydederek, “İGA’ya ciddi nefes aldıracak bir sendikasyon bekleniyor” dedi.

İstanbul Havalimanı, tam kapasite ile çalışmaya başladığı Nisan ayından bu yana 41 milyon yolcuya hizmet verdi.

İGA’nın ortakları arasında Kalyon, Cengiz İnşaat, Mapa İnşaat ve Limak İnşaat bulunuyor. Daha önce İGA’da hisse sahibi olan Kolin, hisselerini bu yıl içinde diğer ortaklara devretmişti.

İhaleyi ne kadara aldılar?

İstanbul’un üçüncü ve en büyük havalimanının ihalesi 2013 yılında yapıldı. Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon OGG (İGA) ortaklığı ihaleyi 22 milyar 152 milyon euro KDV ile aldı. Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi olan İstanbul Havalimanı’nın yatırım bedeli 10 milyar 247 milyon euro olarak açıklandı.Vergiler hariç havalimanı inşaatından devlete 32.4 milyar euro ödenecek. 4 etaptan oluşan havalimanının ilk etabı bu yıl açıldı.

Kolin hisselerini devretti

Kolin İnşaat Turizm A.Ş.’nin, İGA Havalimanları İnşaatı Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi’nde bulunan hisselerinin Cengiz İnşaat ve Kalyon Havacılık tarafından devralınması işlemine izin verildi.

Sendika.Org