Hayvan hakları savunucusu Burak Özgüner hayatını kaybetti

Hayvan hakları savunucusu ve vicdani retçi olan Burak Özgüner hayatını kaybetti. Adli Tıp Kurumu'na kaldırılan Özgüner'in ölüm nedenine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı

Hayvan hakları savunucusu Burak Özgüner hayatını kaybetti

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü Burak Özgüner hayatını kaybetti. Adli Tıp’a kaldırılan Özgüner’in ölüm nedenine ilişkin açıklama yapılmadı. Özgüner hayvan hakları için yasa çıkartılması konusunda uzun yıllar boyunca mücadele etmiş ve en son 2015 yılında da vicdani reddini açıklamıştı.

Roboski’de katledilen katırlar için mücadele etti

Yıllardır hayvan hakları savunucusu olan Özgüner, hayvanlara şiddete karşı yasa çıkartılması için mücadele ediyordu. 2011’de Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde TSK tarafından katledilen katırlar için de mücadele eden, Özgüner, Roboski’de katırlara yönelik silahla yaralama, öldürme fiilleri devam edince 2015’te vicdani reddini açıkladı. Hakkında dava açılan Özgüner iki gün önce Konya’da hakim karşısına çıkarak, “Kimse hakkını kullandığı için cezalandırılamaz” savunmasında bulundu.

Gezi’den 6 yıl sonra hakkında dava açıldı

Gezi Parkı eylemleri sırasında polis şiddeti nedeniyle ölen ve yaralanan hayvanları gündeme getirmek için de eylem yapan, Özgüner hakkında “terör soruşturması” başlatıldı. Gezi Parkı eylemleri sırasında, hem Burak Özgüner’in o dönem çalıştığı kliniğe hem de başka kliniklere birçok yaralı ve saldırıdan etkilenen hayvan getirilmişti. Özgüner ve arkadaşları, hayvan hakları ihlalleriyle ilgili bir rapor hazırlayıp Cenevre’deki Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi’ne başvurmak için hazırlık yapmıştı. Grup, mahkemeye yapacakları başvuruyu duyurmak adına 28 Eylül 2013 yılında Gezi Parkı merdivenlerinde bir basın açıklaması düzenlemek istemiş ancak polis saldırısı ile karşılaşmıştı.

Sendika.Org