Grup Yorum üyeleri tahliye edildi

Çağlayan Adliyesi'nde görülen duruşmada Grup Yorum üyeleri Bahar Kurt, Helin Bölek, Fikret Akar, Yeliz Kılıç, Dilan Uludağ tahliye edildi

Grup Yorum üyeleri tahliye edildi

Grup Yorum davasının Çağlayan Adliyesi’nde görülen bugünkü duruşmasında grup üyeleri Bahar Kurt, Helin Bölek, Fikret Akar, Yeliz Kılıç, Dilan Uludağ tahliye edildi.

Mahkemeye çıkan Grup Yorum üyelerinden Bahar Kurt, savunmasında 161 gündür açlık grevinde olduğunu hatırlatarak “Türküleri yapanlar ölebilir, hapsedilebilir ama türküler ölmez. Bugün Şili sokaklarında yine Victor Jara’nın, Pinochet diktatörlüğünde katledilen Jara’nın şarkıları yankılanıyor. Jara öldü ama türküleri hala yaşıyor” dedi.

Ne olmuştu?

Grup Yorum’un çalışmalarını yürüttüğü İstanbul, Okmeydanı’ndaki İdil Kültür Merkezi son iki yılda sekiz kez polis baskınına maruz kaldı: 2016’nın Ekim ve Kasım aylarında, 2017’nin Mayıs ve Eylül aylarında, 2018’de de Ekim ve Kasım aylarında. 2019 yılında da polis baskınları devam etti, son operasyon 26 Şubat 2019’da gerçekleşti.

Baskınlar sırasında Grup Yorum’a ait enstrümanlar kırıldı veya kayboldu, nota defterleri zarar gördü. Grup Yorum’un yaptığı açıklamaya göre, bu baskınlarda toplam 30 kişi tutuklandı. Birçok üyesi halen tutuklu.

2016 Kasım ayında İdil Kültür Merkezi’ne yapılan polis operasyonunda gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından, ‘polise mukavemet, hakaret ve terör örgütü üyesi olma’ gibi suçlamalarla grup üyelerinin tutuklanmalarına kararı verdi.

Tutuklu Grup Yorum üyeleri aşağıdaki taleplerle açlık grevine gitti:

– Sürekli baskına uğrayan, terörize edilmeye çalışılan ve Grup Yorum’un çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezine polis baskınları son bulsun.

– Grup Yorum üyeleri bakanlığın arananlar listelerinden çıkarılsın.

– Yaklaşık 3 yıldır neredeyse tüm konserleri yasaklanan Grup Yorum üzerindeki konser yasakları kaldırılsın.

– Yorum üyeleri haklarında açılan davalar düşürülsün.

– Tutuklu Grup Yorum üyeleri serbest bırakılsın.

Sendika.Org