“Gezi’de çevrecilere otelini açan Koç Holding, burada bizi yok ediyor”

Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı Pınargözü Köyü’nde, Koç Holding’e bağlı Demir Export şirketinin yaptığı sondaj çalışmasına karşı köylüler açıklama yaptı: “Gezi’de çevrecilere otelini açan Koç Holding, burada bizi yok ediyor. Onları gönderene kadar mücadelemiz devam edecek”

Koç Holding’e bağlı Demir Export Madencilik, Kangal’ın Pınargözü Köyü’nde altın madeni için sondaj çalışmalarına başladı. Köyün 100-150 metre yakınında başlatılan çalışma tepkiye neden oldu. Köylüler 1956’dan beri bölgede maden işleten ve 1 yıl köylülere arsenikli su içiren Demir Export şirketine karşı basın açıklaması yaptı.

Yaşam alanlarının bu kadar yakınında yapılan faaliyete bu izni verenlerin yüreği sızlamaz mı?” diye soran Pınargözü Köyü sakinleri, Koç Holding’in hukuk tanımaz faaliyetlerini şu sözlerle anlattı:

Koç Grubu’na bağlı Demir Export A.Ş, 2013 yılından bugüne siyanürlü altın üretimine başladı. Biz yöre halkı 2013’ten beri “Bakırtepe Altın Madeni Projesi”ne karşı yasal yolları da kullanarak mücadele ediyoruz. Maden üç kez Sivas İdare Mahkemesi, bir kez de Danıştay tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen çalışmaya devam etti. Düşük tenörlü madende cevher tükenmeye başlayınca da firma yeni alanlarda arama faaliyetlerine başladı.

“Gezi’de çevrecilere otelini açan Koç Holding, bizi burada yok ediyor”

Bakırtepe Altın Madeni Projesi’nin yıllardır verdiği zarar yetmezmiş gibi, şimdi de köyün ortasına kadar girerek maden faaliyeti yapmalarının kabul edilemez olduğunu söyleyen köylüler, “Gezi’de çevrecilere otelini açan Koç Holding, burada bizi yok ediyor. Onları gönderene kadar mücadelemiz devam edecek. Siyanür varsa; su, toprak, buğday, hayat, yok!

“En son kişi ölene kadar mücadele edeceğiz”

Açıklamada konuşan köylülerden Hüsnü Kaya mücadeleden vazgeçmeyeceklerini belirterek şunları söyledi:

“Kaplumbağa bile yaşamaz” denilen bu çorak topraklarda bizler yüzyıllardır yaşıyoruz. Ama Koç 3 kuruş için insanın en yüce değer olduğu bu dünyada, en değersiz kıldı bu toplumu. Kapitalist sistem, enselerinde boza pişirircesine bu insanları zehirliyor. Karşıda Demir Export’un demir madeni dağları dümdüz etti. Bugün ise köyümüzün içinde faaliyet yürütüyorlar. Buna karşı çıktık. Sayısız askerle müdahale edildi.

Devletin amacı Koç’u beslemekse farklı şeyler versin. Bu insanların yakasından düşürsün bu eli. Biz bu köyümüzü, bu dağlarımızı en son kişi ölene kadar asla bırakmayacağız. Eğer mücadele etmekse, bugün buradayız, yarın da burada olacağız.

 

Koç Holding mahkeme kararını tanımadı: Sivas’ta köyün ortasına altın madeni için sondaj vuruldu

Sendika.Org