Gazze’de gerilim tırmanıyor: Filistinli direniş grupları arabuluculuk tekliflerini reddetti, İsrail saldırısı başladı

Filistinli direniş grupları, İslami Cihad liderlerine yönelik İsrail saldırısının ardından “Düşman bedel ödeyecek” dedi ve bölge ülkelerinin yaptığı arabuluculuk tekliflerini reddetti. İsrail işgal güçleri de abluka altındaki Gazze’de bulunan İslami Cihad hedeflerini vurmaya başladı. İsrail saldırılarında en az 7 Filistinli yaşamını yitirdi

Gazze’de gerilim tırmanıyor: Filistinli direniş grupları arabuluculuk tekliflerini reddetti, İsrail saldırısı başladı

İsrail işgal güçlerinin Filistin İslami Cihad Hareketi liderlerini hedef alan saldırıları sonrası bölgede tansiyon yükseliyor.

İSRAİL, GAZZE VE ŞAM’DA İSLAMİ CİHAD LİDERLERİNİ HEDEF ALDI

Saldırılar sonrası İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’dan “İsrail gerginlik istemiyor” dese de Filistinli direniş grupları “Düşman bedel ödeyecek” dedi.

Filistinli direniş gruplarının oluşturduğu “Ortak Operasyon Odası” tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Düşmanın (İsrail) yaptığı, tüm kırmızı çizgileri aşmaktır. Bu da düşmanı Gazze ve Şam’da eşzamanlı işlediği suçlardan tam sorumlu kılmaktadır” ifadesi kullanıldı.

İsrail’in bu cinayetlerin tüm yansımalarına katlanacağı ve saldırıların bedelini çok ağır ödeyeceği” vurgulanan açıklamada, İsrail’in saldırısına uygun bir cevap vermenin yolunu bulmak için toplantı halinde olunduğu kaydedildi.

İsrail yerleşim birimlerine yönelik roket atışları nedeniyle Gazze sınırına yakın bölgelere giden birçok yol ulaşıma kapatılırken, bölgedeki tüm okulların tatil edildiği, tren seferlerinin de iptal edildiği bildirildi.

Sabah saatlerinden itibaren Gazze’den 190 roket atıldığını belirten İsrail işgal güçleri, bunların büyük çoğunluğunun “Demir Kubbe” adlı hava savunma sistemi tarafından havada karşılandığını duyurdu.

Gazze’ye hava saldırıları

İsrail işgal güçleri, abluka altındaki Gazze’de bulunan İslami Cihad Hareketi’ne ait hedefleri savaş uçaklarıyla vurmaya başladıklarını duyurdu.

Filistin haber ajansı WAFA’nın haberine göre, Gazze’ye yönelik İsrail saldırılarında 7 kişi yaşamını yitirdi.

Ne olmuştu?

İsrail işgal güçleri, Gazze Şeridi’nde ve Suriye’nin başkenti Şam’da Filistin İslami Cihad Hareketi liderlerini hedef alan saldırılar düzenlemişti.

Saldırılarda İslami Cihad Siyasi Büro üyesi Ekrem el-Accuri ile örgütün askeri kanadı olan Kudüs Tugayları’nın (Saraya el-Kuds) komutanlarından Beha Ebu’l Ata yaşamını yitirmişti.

Sendika.Org