Eskişehir’de metal işçileri hakları için yeniden eylemde

Eskişehir’de Zeytinoğlu grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine'de çalışan metal işçilerinden ödenmeyen maaş ve tazminatları için yeni eylem planı

Eskişehir’de metal işçileri hakları için yeniden eylemde

Eskişehir’de aynı gruba bağlı çalışan ve fabrikada üretimin durmasıyla maaşlarını ve tazminat haklarını alamayan Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine işçileri, bugün açıklanan yeni bir eylem programıyla mücadelelerini sürdürüyor.

Birleşik Metal İşçileri Sendikası (BMİS) tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta Çalışma Bakanlığı ve patron Zeytinoğlu Grubu’yla yapılan görüşmelerde bir sonuç alınamaması üzerine, işçilerle yapılan değerlendirme sonucunda eylemlerin yeniden başlayacağı belirtildi. İşçilerin haklarını almak için Eskişehir’de başlattıkları Ankara yürüyüşü polis saldırısıyla engellenmişti.

Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu,  Eskişehir İŞKUR İl Müdürlüğü önünde yaptığı açıklamada “Özellikle İŞKUR önünde toplandık. Ödenmeyen ücretler ve kıdem tazminatlarımızın “Ücret Garanti Fonu”ndan karşılanmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. İşçiler Eskişehir’de düzenledikleri eylemin ardından İstanbul’a doğru yola çıktı.

Eskişehir’de hakları için direnen işçilerle dayanışma adına Ankara’da da yürüyüş gerçekleştirildi.  Sendikanın açıkladığı eylem programına göre yarın (7 Kasım 2019) İstanbul’a ulaşacak işçiler, saat: 10.00’da İstanbul TMSF önünde geniş katılımlı basın açıklaması düzenleyecek.

Sendika.Org