Ersoy: “Tek derdiniz, ekonomik krizin yükünü halka yüklemektir”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Meclis Genel Kurulu'nda Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile yeni getirilen vergilere ilişkin "Tek derdiniz, kendi ekonomik krizinizin yükünü halka yüklemektir" dedi

Ersoy: “Tek derdiniz, ekonomik krizin yükünü halka yüklemektir”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Meclis Genel Kurulu’nda Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile yeni getirilen vergilere ilişkin konuştu. Ersoy, AKP iktidarı tarafından Meclis’e getirilen yasa tekliflerinin hepsinin amacının saraya, yandaş şirketlere ve sermayeye kaynak aktarmak  olduğunu belirterek “Tek derdiniz, kendi ekonomik krizinizin yükünü halka yüklemektir” dedi.

Şirketlere vergi indirimi, halka zam ve vergi

Genel Kurulda söz alan Ersoy, “2020 yılı bütçesinde; halkın en temel yaşamsal ihtiyaçları olan barınma, ısınma, gıda, elektrik, doğalgaz ve su gibi hizmetler üzerinden aldığınız dolaylı vergiler; bütçe gelirleri içinde vergi payının yarısından fazlasını oluşturuyor. Şirketlerin ise hem vergi borçlarını siliyorsunuz hem de onlara istisna ve muafiyet uyguluyorsunuz. Yani diyorsunuz ki şirketlerden alacağım vergilerden vazgeçiyorum bu vazgeçtiğim vergilerden oluşacak bütçe açığını zamlar ve yeni getireceğim vergiler ile karşılayacağım” ifadelerini kullandı.

Ekonomik kriz “algı” değil gerçektir!

Hazine ve Maliye Bakanı’nın “Ekonomi kötüye gidiyor diye bir algı yaratmayın sözlerine cevap veren Ersoy’un konuşmasında diğer öne çıkanlar şöyle:

İşçiler insanca bir ücret istiyoruz ve vergide adalet istiyoruz diyor. Peki, siz ne yapıyorsunuz? İşçilerin, emekçilerin, halkın sesine kulaklarınızı tıkıyorsunuz, varsa yoksa saraydan gelen talimatlar. Ve vergi adaletsizliğini daha da derinleştiren politikalarınızda ısrar ediyorsunuz.

Faturalar gerçek, çarşı pazara gelen %30-40 zam gerçek.  Bir buçuk milyondan fazla kişinin banka hesabına gelen hacizler gerçek, asıl algı yaratmaya çalışan sizsiniz. Ama artık “Ekonomimiz iyi gidiyor” algısı yaratamayacağınızı gayet iyi bildiğiniz için halkı yargı ve ceza ile tehdit ediyorsunuz.

Sendika.Org