Erdoğan’a göre sorun işsizlik değil iş arayanlar

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, "İstihdam oranında artışa rağmen işsizlik rakamlarımız nispeten yüksek çıkıyor. Bunun sebebi bizim istihdam oluşturamamış olmamız değildir. Mesele işgücüne katılım oranının eskisine göre fevkalade yükselmiş olmasıdır" ifadelerini kullandı

Erdoğan’a göre sorun işsizlik değil iş arayanlar

Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Meclis çalışmalarının son derece verimli bir şekilde devam ettiğini belirtti. Ardından kamuoyunda, “Yargı Reformu” olarak bilinen reform paketlerinden ilkinin çalışmalarına başladıklarını hatırlatan Erdoğan, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin tüm siyasi partiler ve milletvekillerinin katkılarıyla yasalaştığını anlattı.

Erdoğan konuşmasının büyük bir bölümünü ise CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına ayırdı. Kılıçdaroğlu’nun işsizlik, emeklilik maaşları ve tank palet fabrikasının özelleştirilmesi ile ilgili açıklamalarına yanıt veren Erdoğan, sorunun işsizlik değil iş arayanların çokluğu olduğunu belirtti.

Erdoğan, AKP döneminde istihdamın yaklaşık 9 milyon kişi arttığını iddia etti. Ancak 2002’den 2019 Ağustos’a Türkiye’de işgücü 9 milyon 362 bin kişi artarken 7 milyon 176 bin kişiye iş bulundu. Aynı dönemde işsizlik ise 2 milyon 186 bin yükseldi.

Erdoğan’ın işsizlik ile ilgili açıklamaları şöyle:

Bu zatın diline doladığı bir başka mesele de istihdam rakamlarıdır. “İstihdam artıyor” diyoruz, bu kişi rahatsız oluyor.

Bu yüksek işsizlik oranının, geçtiğimiz yıl yaşadığımız ekonomik saldırının yol açtığı sıkıntıların ötesinde sebepleri vardır. Eskiden ülkemizde çalışma çağına gelen nüfusun bir kısmı iş aramadığı veya aile işinde çalıştığı için istihdam istatistiklerine girmiyordu. Şimdi eğitim düzeyinin yükselmiş olmasının da etkisiyle çalışma çağına gelen hemen her kadın ve erkek vatandaşımız iş arıyor.

Mesela, 2002 yılına göre 2018’e kadar olan dönemde iş gücüne katılma oranında 3,6 puanlık bir artış yaşandı. Bu oran kadınlarda 6,3 puanı buluyor. Toplam istihdam oranında artış 3 puanı bulmasına rağmen iş gücüne katılımdaki bu yükseliş sebebiyle işsizlik rakamlarımız nispeten yüksek çıkıyor. Bunun sebebi bizim istihdam oluşturamamış olmamız değildir. Mesele işgücüne katılım oranının eskisine göre fevkalade yükselmiş olmasıdır.

Sendika.Org