Erdoğan, Trump ile telefonda görüştü: 13 Kasım’da ABD’ye gidiyor

Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Trump, “Erdoğan’ı 13 Kasım’da Beyaz Saray’da görmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi

Erdoğan, Trump ile telefonda görüştü: 13 Kasım’da ABD’ye gidiyor

Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmede ikili meselelerin yanı sıra bölgesel gelişmelerin de ele alındığı belirtilerek “İki lider, ABD Başkanı Sayın Trump’ın daveti üzerine 13 Kasım Salı günü Washington’da görüşeceklerini yeniden teyit etmişlerdir” denildi.

Trump: “Dört gözle bekliyoruz”

ABD Başkanı Donald Trump ise sosyal medya hesabından görüşmeye ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Az önce Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok iyi bir görüşme yaptım. Bana, çatışma sırasında kaçtıkları bildirilen, terörist katil Bağdadi’nin karısı ve kız kardeşi de dahil olmak üzere çok sayıda IŞİD savaşçısını yakaladıklarını söyledi.

​“Ayrıca Suriye sınırından, terörizmin ortadan kaldırılmasından, Kürtlerle olan düşmanlıkların sona ermesinden ve diğer birçok konudan bahsettik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 13 Kasım Çarşamba, Beyaz Saray’da görmeyi dört gözle bekliyoruz.

Erdoğan: “Verimli bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik”

Trump’ın ardından Erdoğan da telefon görüşmesine ilişkin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “ABD Başkanı Trump ile ikili ilişkilerimizi ve bölgemizdeki meseleleri ele aldığımız verimli bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Görüşmede terörle mücadele ve ülkelerimiz arasındaki ticari hedefler başta olmak üzere birçok konuda atacağımız adımları değerlendirdik. 13 Kasım’da ABD’ye gerçekleştireceğimiz ziyaretle birlikte, bugün yapmış olduğumuz telefon görüşmesinin ikili ilişkilerimiz ve bölgesel meselelerle ilgili hayırlı sonuçlar doğuracağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org