Elektrik zamları Enerjisa’yı ihya etti: 9 ayda 798 milyon lira kar

Sabancı Holding ve E.ON iştiraki Enerjisa Enerji, 2019 ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artışla 798 milyon lira kar etti

Elektrik zamları Enerjisa’yı ihya etti: 9 ayda 798 milyon lira kar

Enerjisa Enerji’nin bu yılın 9 aylık döneminde elde ettiği karı, 2018 toplam karını aştı. Enerjisa Enerji’nin ocak-eylül dönemindeki karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artarak 798 milyon liraya ulaştı. Şirketin, konsolide faaliyet geliri ise 3 milyar 487 milyon lira oldu. Üçüncü çeyrekte karlılığı artan şirketin, yıl sonunda faiz ve vergi sonrası nakit akışının pozitife dönmesi ve net karın 1 milyar lirayı aşması bekleniyor.

Zamlar ve kesintiler

Enerjiye yapılan zamlar son dönemde halkın öncelikli gündemlerinden biri. Elektrik fiyatlarına Ağustos 2018’den itibaren yüzde 60 artış yaşandı. Zamlara karşı Türkiye’nin dört bir yanında eylemler düzenlendi. Eylemciler, enerji üretiminin ve dağıtımının kamu eliyle yapılması ve enerji şirketlerinin borçlarının vatandaşın sırtına yüklenmemesi talepleriyle basın açıklaması yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik ve doğalgaz abonelerinin yaşadığı borç kesintilerine dair Mart ayında yaptığı açıklamaya göre; fatura borcu nedeniyle son iki yılda 14 milyon 314 bin 375 abonenin elektriği, 5 milyon 386 bin 338 abonenin de doğalgazı kesildi.

Elektrik zamlarına karşı protestolar sürüyor: “İnin halkın sırtından!”

Sendika.Org