El-Bağdadi’nin ablası TSK-MİT kontrolündeki Azez’de “yakalandı”

Saray-AKP iktidarı, IŞİD’in ölen eski lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin ablası Resmiye Avvad ve ailesinin “operasyonla yakalandığını” duyurdu. Avvad ve ailesi, TSK ile AKP-MİT güdümlü cihatçıların kontrolündeki Azez’de bulunuyordu

El-Bağdadi’nin ablası TSK-MİT kontrolündeki Azez’de “yakalandı”

Saray-AKP iktidarı, IŞİD’in ABD operasyonunda ölen eski lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin ablası Resmiye Avvad ve ailesinin “operasyonla yakalandığını” duyurdu.

65 yaşındaki Resmiye Avvad, dün (4 Kasım) akşam saatlerinde TSK ile AKP-MİT güdümlü cihatçıların kontrolündeki Azez’de eşi, gelini ve 5 çocuğu ile birlikte gözaltına alındı.

Associated Press (AP) ve Reuters haber ajanslarının üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdıkları haberlerinin ardından, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da El-Bağdadi’nin ablasının yakalandığını Twitter paylaşımıyla doğruladı.

AP’ye konuşan yetkili “Bu olay istihbarat açısından bir altın madenidir. (IŞİD hakkında) bildikleri örgüte dair kavrayışımızı genişletebilir ve daha fazla kötü kişileri yakalamamıza yardımcı olabilir” derken, Reuters’a konuşan üst düzey Türk yetkili de “El-Bağdadi’nin kız kardeşinden IŞİD’in iç işleyişine dair istihbarat hazinesi elde etmeyi umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Ancak Saray, bu gelişmeyi “başarı” olarak sunsa da El-Bağdadi’nin ablası Avvad ve ailesi, IŞİD’in eski lideri olan kardeşi ve IŞİD’in eski sözcüsü Ebu Hasan el-Muhacir gibi TSK-MİT kontrolündeki bir bölgede bulunuyordu.

EL-BAĞDADİ’NİN HİKÂYESİ İDLİP’TE BİTTİ AMA…

“Türk yetkililer Avvad’ın önemini abartıyor”

BBC’ye konuşan güvenlik uzmanı Rodger Shanahan, “her ne kadar işe yarar bilgiler sağlayabilecek olsa da Türk yetkililerin Avvad’ın önemini abarttığını” söyledi.

Shanahan, Avvad’ın “IŞİD’in kaçak yollar oluşturma amacıyla kurduğu lojistik ağın aydınlatılması” açısından önemli bilgiler sunabileceğini, örgütün daha geniş “operasyonel faaliyetleri” hakkında ise fazla bilgisi olmayabileceğini belirtti.

Uzmanlar, Avvad’ın yakalandığı bölgenin IŞİD’li ailelerin kaçmak için kullandıkları hatta olduğunu söylüyor. Ama Avvad’ın El-Bağdadi ile ne kadar iletişimde olduğu da soru işareti.

Resmiye Avvad’ın eşi (solda), Resmiye Avvad (ortada), Avvad’ın gelini (sağda)

“Kaçakçılık yollarını biliyor olabilir”

BBC World’e konuşan Hudson Enstitüsü Terörle Mücadele Uzmanı Mike Pregent da şu yorumu yaptı:

Avvad’ın herhangi bir saldırı planı hazırlığında olduğunu sanmıyorum ama kaçakçılık yollarını biliyor olabilir. El-Bağdadi’nin güvendiği çevreleri, kişileri, Irak’ta ailesiyle seyahat etmesine yardım edenleri tanıyor olabilir.

Bu da ABD istihbaratına ve diğer müttefik istihbarat yetkililerine IŞİD’in ağlarına ve IŞİD üyesi ailelere, hareketlerine ve seyahatlerine dair bir bakış açısı sunabilir.

TÜRKİYE’NİN SORUMLULUĞUNDA BİR SAVAŞ SUÇU MAKİNESİ: AHRAR’UŞ ŞARKİYYE

Sendika.Org