DİSK Enerji Sen Genel Kurulu: “Enerji işçilerinin mücadelesinde yeni bir kurucu inisiyatif…”

5. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştiren DİSK Enerji Sen yeni yönetimini belirledi. Başkanlığa seçilen Süleyman Keskin, bu kongreyle, sarı sendika ve güvencesizlik kıskacındaki enerji işçilerinin mücadelesini örgütleyecek yeniden bir kurucu inisiyatif açığa çıktığını söyledi

DİSK Enerji Sen Genel Kurulu: “Enerji işçilerinin mücadelesinde yeni bir kurucu inisiyatif…”

DİSK Enerji-Sen’in 5. Olağan Genel Kurulu, 17 Kasım Pazar günü Divriği Kültür Derneği’nde gerçekleştirildi.

Salt çoğunluğun sağlanması ile başlayan kongrede üyelerin oy birliği ile oluşturulan divana Doğan Halis, Murat Çakır ve Funda Keleş seçildi.

Kongreye başta İstanbul olmak üzere İzmir, Tunceli, Çanakkale, Şanlıurfa, Rize, Zonguldak ve Bolu’dan enerji işçileri katıldı.

Kongrede söz alan işçiler geçmiş dönem değerlendirmesi yaparak önümüzdeki dönem de enerji işçilerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair düşüncelerini de paylaştılar.

Konuk olarak bulunan DİSK Devrimci Sağlık İş Genel Sekreteri Gürsel Kaya, DİSK Basın İş Örgütlenme Sekreteri Yaşar Ayancı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çalışanları Derneği Başkanı Ali Rıza İlhan da kısa birer konuşmayla başarı dileklerini ilettiler.

“Enerji işçileri haftasını kutlamıyoruz”

Tek listenin katıldığı oylamada Enerji-Sen Genel Başkanı seçilen Süleyman Keskin, mücadeleye önceki dönemlerde emek vermiş tüm yönetici ve üyelere teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “İçerisinde bulunduğumuz hafta enerji çalışanları haftası olarak kutlanıyor ama maalesef enerji işçileri sarı sendikalar aracılığı ile açlık sınırında güvencesiz çalışma koşullarına mahkûm bir şekilde çalışmaya mecbur bırakılıyor. Her yıl ortalama 60 enerji işçisinin hayatını kaybettiği bu çalışma düzeninde sizlerin göstermelik enerji işçileri haftanızı kutlamıyoruz, enerji işçileri mücadele ederek gerçek güzel günleri kendi elleri ile alacaktır.”

Bu kongreyle yeniden bir kurucu inisiyatif açığa çıktığını belirten Keskin, “Karar alma süreçlerine tüm işçi arkadaşlarımızın dahil olacağı ve kararları birlikte hayata geçireceğimiz bir dönemi yaşayacağız. Ülkenin dört bir yanında çalışan enerji işçilerinin umudunu hep birlikte büyüteceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Yeni yönetim

Enerji-Sen’in yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Genel Başkan: Süleyman KESKİN
Genel Sekreter: Emin ATSIZ
Genel Mali Sekreter: Mehmet DENİZ
Genel Örgütlenme Sekreteri: AHMET ÇAKIR
Genel Eğitim Sekreteri: Yoldaş YİĞİT
Genel İSİG Sekreteri: Murat SOLMAZ
Genel Hukuk ve TİS Sekreteri: Hasan YILDIZ

Sendika.Org