Maltepe Belediyesi işçilerinin direnişi anlaşmayla sonuçlandı

Maltepe Belediyesi temizlik işçileri, belediye yönetimiyle Toplu İş Sözleşmesi’nin bazı şartlarının uygulanması ve atılan işçilerin geri alınmasına dair anlaşma sağlandı. İşçiler, direnişi bitirdiklerini açıkladı

Maltepe Belediyesi işçilerinin direnişi anlaşmayla sonuçlandı

Maltepe Belediyesi işçileri, direnişlerini bitirdiklerini açıkladı. İşçiler, Kasım 2018’de imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) uygulanması ve işten çıkarılanların geri alınması için iş bırakma eylemindeydi.

Maltepe Belediyesi bünyesinde çalışan ve işten atıldıktan sonra direnişe başlayan DİSK/Genel-İş Sendikası İstanbul 2 Nolu Şube Yöneticisi Alkan Okuducu, bu sabah sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları yazdı:

“Maltepe Belediyesi ile sendikamız arasında anlaşma sağlanmış olup, protokol imzalanmıştır. Gerekli açıklama yarın yapılacaktır. Bizim direnişimize katkı sağlayan herkese çok ama çok teşekkürler, iyi ki varsınız arkadaşlar.

“İşçi arkadaşlarımız işbaşı yapmak için hazırlıklara başladı. Maltepe bizim evimiz, sokakları en kısa zamanda eski haline kavuşturmak için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz.”

Belediyenin kabul ettiği şartlar ise şöyle:

– Maaşlara 310 TL zam yapılacak.

– 40 saat uygulaması 1 Mayıs’ta başlatılacak.

– Atılan işçilerin tamamı geri alınacak.

– TİS’in idari maddeleri uygulanacak.

Sendika.Org