Demokratik Suriye Güçleri: “Tel Abyad’daki patlamadan Türkiye sorumludur”

Demokratik Suriye Güçleri sözcüsü Bali, bombalı saldırıların TSK ve cihatçılar tarafından ele geçirilen bölgelerde daha önce de uygulanan bir taktik olduğunu söyleyerek, patlamadan Türkiye'yi sorumlu tuttu

Demokratik Suriye Güçleri: “Tel Abyad’daki patlamadan Türkiye sorumludur”

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın Sözcüsü Mustafa Bali, Tel Abyad’da dün (2 Kasım) gerçekleşen ve 13 kişinin ölümüne onlarca kişinin de yaralanmasına yol açan saldırılarla ilgili olarak AKP iktidarının kendilerini suçlamasına yanıt verdi.

Bali, bombalı saldırıların TSK ve cihatçılar tarafından ele geçirilen bölgelerde daha önce de uygulanan bir taktik olduğunu söyleyerek, patlamadan Türkiye’yi sorumlu tuttu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanlığı ise patlamadan YPG’yi sorumlu tutmuştu.

Bali, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türk ordusu ve vekilleri, bu toprakların gerçek sahiplerini yerinden etmek ve Türkiye’deki Suriyeli mültecileri buraya yerleştirmek için şimdi de sivilleri hedef alan patlamalarla Tel Abyad’da kaos yaratıyor. Türkiye, kontrol ettiği bölgedeki sivil kayıplardan sorumludur.”

“Bu, Türkiye’nin işgal altındaki Afrin’de de şehrin Kürt nüfusunu ortadan kaldırmak için kullandığı aynı taktiktir. Siviller bunun farkında olmalı ve hiç kimse Kuzey-Doğu Suriye’de Türkiye’nin işgal ettiği bölgelerdeki evlerini terk etmemelidir.”

Tel Abyad’da bombalı araç saldırısı: En az 13 ölü, 20 yaralı

Sendika.Org