Çöken iskelenin altında kalan mühendis hayatını kaybetti

Antep’te inşaatı 7 yıldır süren Akkent Camii’nde çöken tahta iskelenin altında kalan inşaat mühendisi Korkut Küçükcan’a 33 saatlik çalışma sonucunda ulaşıldı. Göçükten çıkarıldığı ilk anda nabzı attığı belirtilen Küçükcan’ın hastanede hayatını kaybettiği açıklandı

Çöken iskelenin altında kalan mühendis hayatını kaybetti

Antep’in merkez Şahinbey ilçesine bağlı Akkent Mahallesi’nde inşaatına 2012 yılında Şahinbey Belediyesi tarafından başlanan Akkent Camii’sine keşif yapmak için gidip, burada bulunan tahta iskelenin çökmesiyle göçük altında kalan inşaat mühendisi Korkut Küçükcan’a 33 saatlik çalışma sonunda ulaşıldı.

Gaziantep Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil belediyelerine bağlı 750 kişilik ekip tarafından yürütülen Küçükcan’ı kurtarma çalışmalarının yetersiz kalmasından dolayı 50 gönüllü kalıpçı ve iskelecinin yanı sıra AFAD’a bağlı ekipleri de arama çalışmalara katıldı.

Gece boyunca devam eden çalışmalar neticesinde Küçükcan’a gönüllü olarak çalışmalara katılan iskeleciler ulaştı. Göçük altında çıkarıldığı esnada nabzının attığı belirtilen Küçükcan’ın, ambulansla getirildiği Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde hayatını kaybettiği açıklandı.

Tahta iskele yasalara aykırı

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmenliği’ne göre yapı inşaatlarında kullanılan iskelenin 13,5 metreyi aşması halinde çelik iskele kullanılması gerektiği belirtilmesine rağmen camii inşaatında kullanılan iskelenin tamamının tahtadan olması dikkat çekti.

Sendika.Org