Cihatçılar Ayn İsa’ya saldırdı, Suriye ordusu ve YPG-QSD karşı koydu

TSK destekli cihatçı grupların Ayn İsa kasabasına yönelik saldırısının, YPG-QSD ile Suriye ordusunun sert direnişiyle engellendiği bildirildi

Cihatçılar Ayn İsa’ya saldırdı, Suriye ordusu ve YPG-QSD karşı koydu

Suriye’nin kuzeyinde ilan edilen ateşkese rağmen TSK ve beraberindeki cihatçı gruplar ile YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD) arasında çatışmalar sürüyor.

TSK ve cihatçıların, stratejik öneme sahip M4 otoyolu üzerindeki Ayn İsa’ya yönelik sabah saatlerinde yoğun bir taarruz başlattığı bildirildi. Ancak söz konusu kasaba, Suriye ordusunun kontrolünde bulunuyor.

Kırmızı renkli bölgeler Suriye ordusunun, sarı renkli bölgeler ise YPG-QSD’nin kontrolünde. Tel Abyad-Resulayn arasındaki hat ise TSK ve cihatçı grupların kontrolündeki “güvenli bölge”. [Harita: Liveuamap]

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırıların ardından Ayn İsa’nın çevresinde konuşlu Suriye askerlerinin çekilmek zorunda kaldığını ve TSK destekli cihatçıların kasabanın kuzeyindeki Sayda köyü ve mülteci kampının bir kısmını ele geçirdiğini öne sürdü.

Rojava’dan yayın yapan Kuzey Haber Ajansı’na (NPA) göre, TSK’ye ait silahlı insansız hava araçlarının gerçekleştirdiği 20’den fazla saldırı cihatçıların ilerleyişini kolaylaştırdı.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA ise TSK ve beraberindeki cihatçıların sivil yerleşimleri hedef aldığını, Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı da (ANHA) TSK’nin tank ve top atışları nedeniyle M4 otoyolunun ulaşıma kapatıldığını kaydetti.

ANHA ayrıca, Seyda ve Haldiye köyleri ile Ayn İsa kampı etrafında yoğunlaşan saldırılara YPG-QSD savaşçıları ile Suriye askerlerinin beraber karşı koyduğunu bildirdi.

Saldırılar kırıldı

Rus ordusunun izlediği stratejiye paralel bir yayın çizgisine sahip South Front sitesi, TSK destekli militanların baştaki ilerleyişine rağmen YPG-QSD ile Suriye ordusunun karşı koymasının ardından Ayn İsa kampından çekildiğini kaydetti.

Haberde, YPG-QSD ile Suriye ordusunun Sayda köyüne de karşı saldırı başlattığı belirtildi.

İlgili haberler:

Sendika.Org