Çavuşoğlu öyle demek istememiş: Ruslar, AKP’nin yeni operasyon başlatmayacağını duyurdu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyona yeniden başlama niyetinde olmadığı konusunda kendilerine güvence verdiğini söyledi. Lavrov’a göre, “Türk tarafı ortada bir yanlış anlama olduğunu” belirtti

Çavuşoğlu öyle demek istememiş: Ruslar, AKP’nin yeni operasyon başlatmayacağını duyurdu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Mutabakatın gereğini yapmadılar” sözü sonrası Rusya’dan tepkiler gelmeye devam ediyor.

RUSYA’DAN ÇAVUŞOĞLU’NA: “BU AÇIKLAMALAR SURİYE’NİN KUZEYİNDEKİ DURUMUN GERGİNLEŞMESİNE YOL AÇAR”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Rusya’ya Suriye’nin kuzeyindeki harekâta yeniden başlama niyetinde olmadığı konusunda güvence verdiğini söyledi.

Yanlış anlama olmuş

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Lavrov şu ifadeleri kullandı:

Türk hükümet temsilcileri ile Rusya Büyükelçisi arasında temas kuruldu. Türk tarafı, Rusya’nın yaptığı iş hakkında Ankara’da hiç kimsenin şüphesi olmadığı ve mevkidaşım ve dostum Mevlüt Çavuşoğlu ile Sayın (Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim) Kalın’ın Barış Pınarı Harekâtı’nın yeniden başlayacağına dair bir şey söylemedi��i konusunda güvence verdi.

Lavrov’a göre, “Türk tarafı ortada bir yanlış anlama olduğunu” belirtti.

“Kürt güçlerin çekilmesi neredeyse tamamlandı”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Kürt güçlerin Suriye-Türkiye sınırından çekilmesinin neredeyse tamamlandığını söyleyerek, “Bazı bölgelerde çalışmaların sonuna kadar götürülmesi gerekiyor. Burada en önemli husus, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) içindeki Kürt muhataplarımızın tutarlı olması” ifadelerini kullandı.

“Kürtlerin Şam’la diyalogdan başka seçeneği yok”

Zira bazı QSD temsilcileri, ABD’nin kendilerine Suriye topraklarında sözde özerk bölge sağlayacağını düşünüyor” diye devam eden Lavrov, basında çıkan haberleri anımsatarak “ABD hükümeti, Kürtleri cihatçılar da dahil Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad karşıtı gruplarla işbirliği yapmaya ikna etmeye çalışıyor ve Esad karşıtı politika izlemeye çağırıyor. QSD’deki bazı temsilcilerin bu fikri kabul etmeye hazır olduğuna dair emareler var. Elbette bu tedirginlik yaratıyor” diye konuştu.

Kürtlerin haklarının sağlanması için Kürt güçlerin Şam yönetimiyle diyalog kurmaktan başka seçeneği bulunmadığını kaydeden Lavrov, “Diyalog, Suriye’nin istikrarı ve güvenliğinin yanı sıra ülkedeki tüm ulusal grupların haklarını garanti eden Suriye Anayasa Komitesi çalışmasının tamamlanmasını sağlayacak yaklaşımlar kapsamında inşa edilmeli” diye ekledi.

Sendika.Org