Bu kez New Yorklular turnikeden atladı: “Polise ve tarifelere hayır! Yoksulluk suç değildir”

New York Belediye Başkanı, bütçeleri zorlayan ulaşım tarifelerini daha da artırmayı planlarken metroya turnikeden atlayarak binen iki siyah gencin dövülmesi bardağı taşırdı

Bu kez New Yorklular turnikeden atladı: “Polise ve tarifelere hayır! Yoksulluk suç değildir”

New York’ta 1 Kasım gecesi hayranlık uyandıran bir gösteri vardı. Brooklyn’de bir metro istasyonuna giden bin kadar gösterici, polisin metroya parasız binen siyah gençlere uyguladığı şiddeti protesto için turnikelerden atlayarak geçti.

Kentte metroya parasız binenlere karşı 500 ekstra polis olduğu, siyahi gençlere uygulanan şiddetin de bardağı taşıran son damla olduğu belirtiliyor.

Ayrıca New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun hâlihazırda yoksulların bütçesini zorlayan ulaşım tarifelerine yönelik zam planı da bir başka tepki konusu.

Son protestoda taşınan dövizler de polise karşı tepkiler öne çıkarken, Halkın İktidarı Meclisleri (NYC) imzalı “Polise ve tarifelere hayır! Yoksulluk suç değildir!” yazılı dövizler de dikkat çekiyor.

Caracazo’dan Şili’ye…

Ulaşım zamlarına tepkiler ve turnikeden atlama eylemleri şaşırtıcı izler bırakıyor. Venezüella’da Bolivarcı Devrim sürecinin temellerini atan 1989 Caracazo İsyanı bir ulaşım zammıyla tetiklenmiş, 3 bin protestocunun yaşamını yitirdiği ama neoliberal iktidarların da çöküş sürecine girdiği bir milat olmuştu.

Şili’de halihazırda süren isyan metro ücretlerine gelen zamma karşı turnikeden atlama eylemleriyle başladı.

Türkiye’de de metrobüs ve metro zamlarına karşı turnikeden atlama eylemleri gerçekleştirilmiş, 2009-2010’da yoğunlaşan eylemler ve hukuk mücadelesi sonucunda metrobüs zamları durdurulmuştu.

Sendika.Org