Bolivya polisi darbeye katılması için söz verilen rüşveti istiyor

Evo Morales’in açıkladığı yeni belgede polislere daha darbe olmadan söz verilen maaş artışlarının şu anda kendisini Bolivya başkanı ilan eden senatör Jeanine Anez tarafından yerine getirilmesi talebi yer alıyor

Bolivya polisi darbeye katılması için söz verilen rüşveti istiyor

ABD güdümlü bir darbeyle koltuğundan indirilen Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales politik sığınmacı olarak bulunduğu Meksika’dan bazı belgeleri basına sızdırdı. Bu belgeler içinde Bolivya polisine darbeye destek olması için darbeden önce sözler verildiğini gösteren belgeler de var. Darbe olduktan sonra Bolivya polisi, kendilerine söz verilen rüşvetin derhal yeni yönetim tarafından verilmesini talep ediyor.

Forum adlı site daha önce ABD’nin Bolivya Maslahatgüzarı Bruce Williams’ın darbe yapacak askeri liderlerin her birisine 1 milyon dolar, her bir polis şefine de 500 bin dolar vermekten sorumlu olduğunu yazmıştı.

Gerçekten de Bolivya ordusunun Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman, darbeyi yapıp seçilmiş başkan Evo Morales’i istifa ettirir ettirmez bir milyon doları ile birlikte apar topar istifa edip ABD’ye gitmişti.

Emniyet Genel Müdürü’nden İçişleri Bakanı’na

Evo Morales’in açıkladığı yeni belgede polislere daha darbe olmadan söz verilen maaş artışlarının şu anda kendisini Bolivya başkanı ilan eden senatör Jeanine Anez tarafından yerine getirilmesi talebi yer alıyor. 8 Kasım’da maaş artışı talebiyle ayaklanan polislerin bu hareketi zaten oluşmakta olan darbeye destek vermiş, Evo Morales’in düşürülmesini sağlamıştı.

25 Kasım 2019 tarihli belgede Emniyet Genel Müdürü Rodolfo Montero’nun içişleri bakanına gönderdiği resmi antetli mektupta polislerin askeri maaşlara muadil gelir almaları sözü hatırlatılıyor. İlginç olanı bu belgenin altındaki imzanın Evo Morales’e karşı polis ayaklanmasının liderine ait olması.

Polisin Bolivya’da tam da sağcıların saldırıya geçtiği sırada bir “maaş” ayaklanması başlatmasının ardında böyle bir anlaşmanın olduğu daha önce Brezilya kaynaklı haberlerde de işlenmişti.

Anez’in başkanlığı yasadışı 

Kendi kendini başkan ilan eden senatör Jeanine Anez darbe sırasında ülke dışındaydı ve darbe haberiyle ertesi gün ülkesine döndü. Evo Morales polis ve askeriyenin tehditleri karşısında 10 Kasım’da istifa etmek zorunda kalmıştı. Protokole göre en kıdemli senatör olarak Anez’in parlamentoyu toplaması gerekiyordu. Ancak ülke dışında olduğundan hemen dönmeyen Anez, ertesi gün ülkesine dönmüş, askeri helikopterlerin de yardımıyla başkente gelmiş ve 12 Kasım’da istifayı kabul etmek için meclis toplantısını açmıştı. Bolivya anayasasının 169. maddesi uyarınca kendisini Senato’nun ve ülkenin başkanı ilan etmişti.  Ancak toplantıya çoğunluğu teşkil eden Morales’in partisi MAS (Sosyalizme Doğru Hareket) katılmamış ve çoğunluk sağlanamamıştı.

Anez’e yalnız muhalefet partileri onay vermiş ama bu ise meclisin sadece üçte birine kadar çıkabilmişti. Çoğunluk sağlanmadan istifanın kabulü ya da yeni başkan seçiminin anayasaya uymadığını gösteren MAS bu kararları geçersiz olduğunu ilan etti. CNN bile mecliste çoğunluk sağlanamadığı için Anez’in başkanlığının geçersiz olduğunu söylemek zorunda kaldı.

Sendika.Org, Telesur