Bolivya Başkanı Morales’ten barışı sağlamak için yeniden seçim çağrısı

20 Ekim'de düzenlenen Bolivya Başkanlık Seçimleri sonrasında 4. kez başkanlığını ilan eden Evo Morales, Amerikan Devletleri Örgütü'nün seçimlerde "ciddi usulsüzlük olduğu" yönünde rapor hazırlamasının ve kendisine ve hükümetine muhalif sokak gösterilerinin ardından seçimleri yenileme kararı aldığını duyurdu

Bolivya Başkanı Morales’ten barışı sağlamak için yeniden seçim çağrısı

Bolivya’da 20 Ekim’de düzenlenen seçimlerin ardından 4. kez başkan seçilen Bolivya Başkanı Evo Morales, sokakta kendisine muhalif ve yerel hareketlere saldıran gösterilerin başlamasının ardından, bugün düzenlediği basın toplantısıyla barışı sağlamak adına yeniden seçimlere gidileceğini açıkladı. Morales seçimlerin yenilenmesi kararını açıklarken Yüksek Seçim Kurulu üyelerinin de değiştirileceğini ifade etti.

Öte yandan Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) bugün Bolivya seçimlerine dair bir rapor yayımladı. Seçimlerde ciddi usulsüzlüklerin yaşandığını ifade eden OAS yeniden seçimlere gidilmesi yönünde tavsiyede bulundu.

Morales halkı darbeye karşı sokağa çağırdı

20 Ekim’den sonra yapılmaya başlanan gösterilere polislerin de dahil olmasının ardından Morales halkı darbe girişimine karşı sokağa çağırmıştı. Bolivya’nın Cochabamba, Sucre ve Santa Cruz kentlerindeki polisler, Morales ve hükümetini protesto etmek için kışlalarının çatılarına çıkarak gösteriler yapmıştı.

Polis protestolarının artması üzerine Savunma Bakanı Javier Zavaleta ise, “Devlet Başkanı Evo Morales ve hükümetimiz, silahlı kuvvetlere hiçbir koşulda sokaklarda herhangi bir askeri operasyon yapılmayacağına dair kesin bir emir verdi” açıklamasını yapmış, polislere karşı askerin sokağa çıkmayacağı sözünü vermişti.

Bolivya Yüksek Askeri Komutanlığı: “Sokağa inmeyeceğiz”

Bolivya Yüksek Askeri Komutanlığı bugün (10 Kasım) yaptığı açıklamada “Borçlu olduğumuz insanlarla asla yüzleşmeyeceğiz” ifadelerini kullanarak gösterilere müdahalede bulunmayacaklarını açıkladı.

Askerin tutumu kime yarar?

Seçimlerin ardından düzenlenen sokak gösterilerinde Morales karşıtı ırkçıların etkin bir rol oynadığı gözleniyor. Göstericiler Morales’in yerli hareketlere dayanan sosyal projelerine saldırıyor. Birçok noktada yerli örgütler ve yerli örgütlerin kurduğu radyolar (comunitaria radio) saldırılara hedef olmuş durumda. Dolayısıyla askerlerin sokak gösterilerine müdahalede bulunmayacağız tutumu bir taraftan yerli hareketlere yapılan saldırıların önünü açarken diğer taraftan Morales’in elini zayıflatıyor.

Morales’ten gelen seçimi yenileyeceğiz açıklaması da Bolivya Yüksek Askeri Komutanlığı’nın “Sokağa inmeyeceğiz” açıklamasının hemen ardından geldi. Bu haliyle Morales’in geri adım atmasında askerin takındığı tavır önemli bir rol oynuyor.

“Evo yalnız değil”

8 Kasım’da Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te, Bolivya’daki gösterilere karşı Evo Morales’e destek eylemi gerçekleşti. Bolivya Büyükelçiliği önünde yapılan eylemde “Evo yalnız değil” (Evo no está sólo) sloganları atıldı. Arjantin’de çok sayıda Bolivyalı göçmen var ve genellikle Arjantin sosyal hareketleri ve sendikalarında örgütleniyorlar.

27 Ekim’de düzenlenen başkanlık seçimlerinin ardından Arjantin Başkanı seçilen Alberto Fernandez de seçildikten sonra yaptığı ilk açıklamada Evo Morales’e desteğini açıklamıştı.

Valinin evi ateşe verildi

Dün (9 Kasım) gece Chuquisaca ve Oruro valilerinin evleri ateşe verilmiş, Morales saldırıda bulunan grupları faşist darbe planı dahilinde şiddete başvurmakla suçlamıştı.

Sendika.Org