BM’den “Barış Pınarı” açıklaması: Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğusunda 92 sivil yaşamını yitirdi

Birleşmiş Milletler, Türkiye’nin, Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğusuna yönelik askeri operasyon başlattığı 9 Ekim’den bu yana, 5 Kasım itibariyle en az 92 sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı

BM’den “Barış Pınarı” açıklaması: Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğusunda 92 sivil yaşamını yitirdi

Birleşmiş Milletler (BM), TSK ve beraberindeki cihatçı grupların Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğusuna yönelik askeri müdahalesinde hayatını kaybeden sivil sayısını açıkladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Sözcüsü Rupert Colville dün (8 Kasım) yaptığı açıklamadaTürkiye’nin, Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğusunda askeri operasyon başlattığı 9 Ekim’den bu yana, 5 Kasım itibariyle yaklaşık 92 sivilin ölümüne yol açan bir dizi olayı doğruladık” dedi.

Aralarından 49 kişinin, hava-kara saldırıları ve keskin nişancı ateşi ile öldüğünü söyleyen Colville, aynı dönemde 31 sivilin de operasyon bölgesinde bırakılan el yapımı patlayıcı ve savaştan kalan patlayıcı kalıntıları yüzünden hayatını kaybettiğini aktardı.

Colville, Kürt silahlı grupların Afrin, Cerablus, El-Bab ve Azez gibi Türk askeri operasyonunun kapsamı dışındaki bölgelerde el yapımı patlayıcı ya da karadan gerçekleştirdiği saldırılarda 12 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

OHCHR Sözcüsü şu ifadeleri kullandı:

Nüfusun yoğun olduğu bölgelerde el yapımı patlayıcıların kullanılması sonucu siviller arasında ölüm ve yaralanma sayısındaki artıştan dolayı endişe duyuyoruz. Bu tür silahların rastgele kullanılması, uluslararası insani hukukun açık bir ihlali. Çatışmanın tüm taraflarına, sivilleri koruma sorumluluklarını ve uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerine uymaları gerektiğini hatırlatıyoruz.

Sendika.Org