Antalya Şehir Tiyatroları perde açamadı: Sağlık teknikeri yayın yönetmeni oldu, sanatçıların sözleşmesi feshedildi

Antalya Şehir Tiyatroları (AŞT) Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür'ün ardından 48 sanatçının da sözleşmesi feshedildi. AŞT'de sadece 10 tiyatrocu kaldı ve yeni tiyatro sezonu hâlâ başlayamadı

Antalya Şehir Tiyatroları perde açamadı: Sağlık teknikeri yayın yönetmeni oldu, sanatçıların sözleşmesi feshedildi

31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından Antalya Şehir Tiyatroları’na (AŞT) genel müdür olarak atanan sağlık teknikeri Osman Arı atandı. Arı’nın göreve geldikten sonra Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür’e mobbing uyguladığı, sanatçılara yönelik prova ve oyun olmadığı halde mesai uygulaması yaptığı bildirildi.

Atama sonrası AŞT Görsel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür ve AŞT Şube Müdürü Seyfi Albayrak 23 Ekim itibarıyla görevden alındı. Öte yandan Mehmet Özgür hakkında çeşitli iddialar ortaya atılmış; Özgür’ün AŞT’yi aile şirketi gibi yönettiği, AKP’li eski Belediye Başkanı Menderes Türel’in seçim kampanyasına ekibini de baskılayarak destek verdiği ve AŞT’li bazı oyuncuları sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle işten çıkardığı öne sürülmüştü.

Bu gelişme üzerine 24 Ekim’de 52 AŞT çalışanı Özgür’e destek olmak için Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile görüşmeye gitmiş, ancak görüşme talepleri geri çevrilmişti. Yaşanılanların ardından görüşme talebinde bulunan 9’u hizmet alımlı, 30’u ücretli 48 kişinin AŞT ile ilişkisi kesildi. Yeni sezonu açamayan AŞT’de sadece 10 kişi kaldı. Sergilenmesi planlanan 24 oyun ise perde açamadı.

Bu gelişmelerin üzerine AŞT’nin yönetmeliğinin de değişeceği iddia edildi. Yönetmeliğe göre genel sanat yönetmeni adayı olabilmek için şehir tiyatrosunda 5 yıl kesintisiz olarak çalışmış olmak gerekiyor. Oyuncular bu değişime tepki gösteren bir video yayımlarken 36 yıllık tiyatro, ilk kez sezonu açamadı. Sanatçılar “Antalya Şehir Tiyatroları dağıtılıyor” ifadelerini kullanırken, Antalya Büyükşehir Belediyesi ise resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamalarla yeni sezon için hazırlıkların sürdüğü bilgisini verdi.

Sendika.Org