Antalya Halkevi: “Belediye halkı yanılttı, suya yapılan zam yüzde 20’nin üzerinde”

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Ekim’den itibaren yürürlüğe giren yüzde 20’lik su zammının gerçeği yansıtmadığını dile getiren Antalya Halkevi, atık su bedeline yapılan zammın kamuoyundan gizlendiğini açıkladı

Antalya Halkevi: “Belediye halkı yanılttı, suya yapılan zam yüzde 20’nin üzerinde”

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 13 Eylül’de suya yüzde 20 zam yapılacağını ve 1 Ekim tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği açıklanmıştı. Yeni fiyatların geçerli olduğu ilk faturalar gelmeye başladı. Konuya ilişkin açıklama yapan Antalya Halkevi, belediyenin zam açıklamasında atık su bedeline yapılan zammı bildirmediği, su zammının yüzde 20’nin çok üzerinde olduğu belirtildi.

Metreküpü 3 TL olan su fiyatının yapılan zamla 3.60 TL’ye ulaştığını belirten Halkevleri, açıklamasında “Daha önce 1 metreküp su fiyatının yüzde 35’i kadar miktarda alınan atık su bedelinin Ekim ayından itibaren yüzde 40’a çıkarıldığı da anlaşıldı. Atık su fiyatı 1 metreküp su fiyatının en fazla yüzde 50’sinin alınabileceğini yazan yönetmelikteki üst sınırına yaklaştı. Zamlanan 1 metreküp atık su 1.4 TL oldu. Böylece toplamda 1 metreküp su fiyatı 5.04 TL olmuştur. Bu fiyata uygulanan yüzde 8’lik KDV ile birlikte zammın faturalara yansıması yüzde 20’lik zammın çok üzerine çıkmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Türel’in ASAT’ı soktuğu borç Antalyalılara yıkılamaz

Halkevleri’nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “AKP’li Menderes Türel döneminde ASAT’ın içine sokulduğu borç batağının yükü Antalya halkının sırtına yıkılamaz. Antalya Büyükşehir Belediyesinden önümüzdeki 5 yıllık vadede ucuz, nitelikli bir su hizmetinin nasıl oluşturulacağına dair bir plan açıklamasını bekliyoruz. Yoksa Türel belediyeciğinin yaptığı gibi her yıl yüzdelik zamlarla halkın en temel ihtiyacı olan su hizmeti daha da pahalılaşacak mıdır?

Antalyalı en pahalı ikinci suyu kullanıyor

Antalyalılar 5,04 lira ile İstanbul’dan (5,4 lira) sonraki en pahalı şebeke suyunu kullanıyor.

Sendika.Org