AKP destekli cihatçılardan provokatif saldırılar: ABD konvoyu ve Rusya kontrolündeki bölgeler hedef alındı

Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nden yapılan açıklamada, AKP destekli cihatçıların Fırat'ın doğusunda bir ABD konvoyunu hedef aldığı, İdlip çevresinde de Rusya, İran, Türkiye arasındaki Astana görüşmeleri sonucu varılan ateşkesi ihlal ettikleri kaydedildi

AKP destekli cihatçılardan provokatif saldırılar: ABD konvoyu ve Rusya kontrolündeki bölgeler hedef alındı

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Tümgeneral Yuriy Borenkov, ABD’nin Rus tarafına Suriye’de TSK ile birlikte hareket eden AKP destekli militanların Amerikan askerlerinin bulunduğu konvoya ateş açtıkları, olayda ölen olmadığı konusunda bilgi verdiğini açıkladı.

Sputnik’in haberine göre Borenkov, “Amerikan tarafı, çatışmaları önleme hattı üzerinden 3 Kasım tarihinde M4 otoyolu üzerinde Irak sınırı istikametinde hareket eden Amerikan askerlerinin bulunduğu konvoya, Tel Tamer yerleşiminin 6 kilometre batısında Suriye Milli Ordusu’ndaki Türkiye destekli militanların kontrolündeki bölgeden ateş açıldığı konusunda bilgi verdi. Herhangi bir kayıp söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Borenkov ayrıca Rus askerlerin son 24 saat içinde 31 ateşkes ihlali saptadıklarını, militanların Halep, Lazkiye, İdlib ve Hama’daki yerleşimleri hedef aldıklarını ifade etti. Bu bölgeler de Türkiye, Rusya ve İran arasında varılan görüşmeler kapsamında çatışmasızlık bölgesi ilan edilmiş, cihatçıların sorumluluğu Türkiye’ye verilmişti.

Sendika.Org