Akademisyen Ceren Damar’ın katilinden avukatlar hakkında suç duyurusu

Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel'i  katleden Hasan İsmail Hikmet, aralarında Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan'ın da bulunduğu 26 avukat hakkında suç duyurusunda bulundu

Akademisyen Ceren Damar’ın katilinden avukatlar hakkında suç duyurusu

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından katledilmesine ilişkin davanın ikinci duruşması dün (29 Kasım 2019) Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmanın ardından sanık Hikmet’in  aralarında Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan’ın da bulunduğu 26 avukat hakkında duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Hikmet, avukatlar hakkında “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, suç uydurma ve iftira” gibi suçlardan soruşturma başlatılmasını talep eden bir dilekçe hazırladı.

Cinayetin “kadın cinayeti olmadığını, ancak kamuoyuna kadın cinayeti gibi takdim edildiğini” öne süren katil zanlısı, avukatlar hakkında kamu davası açılmasını istedi.

Mahkemede savunma yaparken sürekli yuhalandığını belirten Hikmet, suç duyurusu dilekçesinde “Öğrencilere ekstra not vaadiyle duruşma salonunu hınca hınç doldurdular. Avukatıma yönelik salonda tehdit ve hakaret gerçekleştirildi. Anayasal ve evrensel savunma hakkımı gereği gibi etkin bir şekilde kullanmam engellendi. Avukatım baskı altına alınarak savunma görevini hakkıyla yerine getirmesi engellenmiştir” ifadelerine yer verdi.

Sendika.Org