ABD Dışişleri Bakanı: “Türkiye’nin S-400’leri test etmesi kaygı verici”

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Türkiye’nin S-400 sistemi denemelerine yönelik, “Kaygı verici. Hala bir yol bulmaya çalışıyoruz” açıklamasında bulundu

ABD Dışişleri Bakanı: “Türkiye’nin S-400’leri test etmesi kaygı verici”

TSK, Rusya’dan satın alınan S-400 Hava Savunma Sistemi denemelerine F-16 savaş uçaklarıyla başladı. Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, bugünkü (26 Kasım) basın toplantısında Türkiye’nin S-400 denemeleri için kaygı verici olduğunu söyleyerek, “Hala bir yol bulmaya çalışıyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Pompeo bakanlıktaki basın toplantısı sırasında gazetecilerden gelen soruları cevapladı. Pompeo, “Türkiye’nin, S-400 sistemini F-16 uçakları üzerinde test ettiği” yolundaki iddiaların kendisine sorulması üzerine “Kaygı verici. S-400 sisteminin tam olarak operasyonel hale getirilmesi yolundaki adımlardan vazgeçtiklerini görmek istediğimizi Türkiye’ye net şekilde ilettik” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı yine de durumdan umutlu olduklarını söyledi; “Hala Türklerle görüşüyor, bir yol bulmaya çalışıyoruz” dedi.

Kalın: “S-400 bağımsız bir sistem olacak”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Almanya’nın başkenti Berlin’de katıldığı bir konferansta Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 savunma sistemini NATO’nun güvenlik ve hava savunma sistemine entegre etmeyeceğini söyledi, S-400’ün tek başına bağımsız bir sistem olacağını yineledi. İbrahim Kalın, “Teknik ayrıntıların üzerinde hala çalışıyoruz. Konuyla ilgili kaygılar hafifletilebilir” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir başka üst düzey yetkili de geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Türkiye’nin yaptırımlara maruz kalmamak için S-400 sisteminden kurtulması ya da bu sistemi aktive etmemesi gerektiğini vurgulamıştı.

Sendika.Org