ABD Dışişleri: Türkiye S-400’lerden “bir şekilde kurtulmalı”, yaptırımlar hâlâ masada

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesi için Türkiye’nin S-400’lerden “bir şekilde kurtulması gerektiğini” söyledi

ABD Dışişleri: Türkiye S-400’lerden “bir şekilde kurtulmalı”, yaptırımlar hâlâ masada

İngiliz haber ajansı Reuters, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkilinin iki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesi için Türkiye’nin S-400’lerden “bir şekilde kurtulması gerektiğini” söylediğini aktardı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, bir grup muhabire bilgi veren ABD’li yetkili, bu sistemin NATO’nun savunma kapasitesine zarar verdiğini savunurken Türkiye’ye açık kapı bıraktı:

Türkiye’nin masaya geri dönmesi mümkün. Bunun için S-400’leri imha etmeleri, iade etmeleri veya bir şekilde S-400’lerden kurtulmaları gerektiğini biliyorlar.

“Yaptırımlar masada”

Adının yazılmasını istemeyen yetkili, ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamasının hâlâ masadaki seçeneklerden biri olduğunu söyledi.

ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamındaki yaptırımların zamanlaması nihai değil” diyen yetkili, Washington’ın Rusya’dan savaş uçağı aldığı gerekçesiyle Çin’e uygulayacağı CAATSA yaptırımlarına karar vermesinin dokuz ay sürdüğünü hatırlattı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün (21 Kasım) yaptığı konuşmada “S-400 çalışacak. S-400’lerin birinci filo iki batarya Türkiye’ye intikal etmiş bulunuyor. İki bataryanın kuruluşu ve TSK personelinin eğitim sürecini yaşıyoruz. Bunlar tamamlandığı zaman planlandığımız faaliyet neyse bunu uygulayacağız. Şakamız yok. 5 (adet) F-35’ten 4’ünü fiilen teslim aldık, biri teslim edilmek üzere hangarlarda bekliyor” demişti.

Sendika.Org