14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Tarsus’ta başladı

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Tarsus gösterimleri Esen Işık’ın Köpek filmi ve Akustik Kültür Müzik grubunun konseri ile başladı

14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Tarsus’ta başladı

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Mersin Tarsus gösterimleri dün (8 Kasım 2019) başladı. Tarsus Belediyesi Nikah Salonu’nda yapılan galada konuşan Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Ali Dinsever, festivali selamlayarak emek verenlere teşekkürlerini iletti.

Festival komitesi adına Handan Topuz konuştu. Topuz konuşmasına festival düzenleyicileri Tarsus Halkevi, Tarsus Eğitim Sen ve festival gönüllülerine ayrıca festivali destekleyen Tarsus Belediyesi’ne, Antik Sahaf Kitabevi’ne, Oyun İstasyonu’na teşekkür ederek başladı.

İşçi Filmleri Festivali’nin 14 yıldır, ücretsiz, sponsorsuz, yarışmasız, sansürsüz bir şekilde gönüllü emeği ve dayanışmayla devam ettiğini belirten Topuz, “Türkiye ve dünyanın dört bir yanından emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival Tarsus’ta ise bu yıl 3. Kez sinema severlerle buluşuyor. Piyasanın kurallarına uymayan, kendi sözünü kendi üreten bu festival sizlerin emekleriyle 14 yıldır dimdik yoluna devam ediyor. İyiki varsınız. Sinemaya, sahneye, sokağa sansür uygulandığı, seslerimizin kısılmaya, muhalefetin susturulmaya çalışıldığı şu günlerde Arkadaş Zekai Özger’in ‘Pencere’ şiirinden ilham alarak ‘Perdeyi aç sesin sarsın dünyayı’ temasıyla yola çıkan festivalimiz baskıya ve sansüre meydan okumaya devam ediyor. İşçi filmleri festivali direnişi sokaktan sahneye, sahneden sokağa taşıyor” dedi.

Etkinlik Akustik Kültür Müzik grubunun konseri ile devam etti. Konserin ardından kadınlar “Kadın cinayetlerini acil önle” diyerek herkesi ses çıkarmaya çağırdı. Salondan alkışlarla bir kaç dakika ses çıkarıldı. Etkinlik Esen Işık’ın Köpek adlı filmi ile son buldu.

11 Kasım’a kadar devam edecek festivalde bugün (9 Kasım) Eğitim-Sen’de gösterilen Tebeşir filmi öncesi KHK’li öğretmenlerin yaşadıkları sürece dair aktarımlarda bulunuldu.

Pazar günü Sendika.Org Editörü Ali Ergin Demirhan’ın “Suriyeli mülteciler ve biz” başlıklı söyleşisinin ardından mülteci konulu kısa filmler seçkisi yer alacak ve çocuk işçi ve işçi filmleri ile devam edecek. Festival son gününde ise hal işçileri ile Saksak Bir Tütün Belgeseli filmi özel gösteriminde buluşulacak.

Sendika.Org / Mersin