14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Mersin’de perdelerini açtı

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Mersin gösterimleri Andaç Haznedaroğlu’nun Misafir filmi ve Rewşan Çeliker konseri ile başladı

14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Mersin’de perdelerini açtı

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Mersin gösterimleri dün (14 Kasım) başladı. Mersin Kongre ve Sergi Saray’nda yapılan galanın sunuculuğunu şair Erdal Dalgıç yaptı. Festivalde açılış filmi olarak Andaç Haznedaroğlu’nun Misafir filmi gösterildi. Galaya katılan Haznedaroğlu’na festival komitesi adına Yılmaz Kilim tarafından plaket verildi.

Festival komitesi adına konuşan Elif Çoban konuşmasına festivale emek veren Mersin Halkevi, Tarım Orkam-Sen, KESK Mersin Şubeler Platformu, İçel Sanat Kulübü, Haçova Kültür Derneği, DİSK Genel İş, TMMOB Mersin İKK, Mersin Tabip Odası, Yol-İş, Mersin Barosu, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mezitli Belediyesi, Yenişehir Belediyesi ve gönüllü festival emekçilerine teşekkür ederek başladı.

İşçi Filmleri Festivali’nin 14 yıldır, ücretsiz, sponsorsuz, yarışmasız, sansürsüz bir şekilde gönüllü emeği ve dayanışmayla devam ettiğini belirten Çoban konuşmasını devamında şunları söyledi:

Sinemaya, sahneye, sokağa sansür uygulandığı, seslerimizin kısılmaya, muhalefetin susturulmaya çalışıldığı şu günlerde Arkadaş Zekai Özger’in “Pencere” şiirinden ilham alarak “Perdeyi aç sesin sarsın dünyayı” temasıyla yola çıkan festivalimiz baskıya ve sansüre meydan okumaya devam ediyor. İşçi filmleri festivali direnişi sokaktan sahneye, sahneden sokağa taşıyor.

Perdeyi açalım ve İşçi Filmleri Festivali, yasaklarla, baskılanan insanların, filmleri sansürlenen sinemacıların, grevleri yasaklanan işçilerin, KHK ile mesleğinden uzaklaştırılan öğretmenlerin, tutuklanan gazetecilerin, evde, okulda, işte sokakta “yaşamak istiyoruz” diyerek isyanı büyüten kadınların, çocuk işçilerin, mültecilerin, açım diyerek kendini yakan işsizlerin, yoksullaştırılarak intihara itilen emekçilerin, LGBTİ+’ların, engellilerin, emeği için direnenlerin, dayanışmanın sesi olup sarsın dünyayı. Bizler birlikteyken, yan yanayken güçlüyüz. Ve Sesimiz birlikteyken daha gür, geçen yılki festival çağrımızda da söylediğimiz gibi sessizlik sadece sinemada güzel.

Konuşmanın ardından gala filmi olam Misafir’in gösterimine geçildi. Film sırasında saat 20:00’da filmin gösterimine kısa süre için ara verilerek, kadınlar tarafından “Kadın Cinayetlerini Acil Önle” kampanyası dahilinde ses çıkarma eylemi yapıldı. Filmden sonra Rewşan Çeliker sahne aldı.

4 gün sürecek festivalde kısa ve uzun metrajlı belgesel ve kurmacadan oluşan toplam 57 film gösterilecek.

Sendika.Org