Yargı reformunun ikinci paketi: Çocuk istismarına evlilik yoluyla af ve nafaka hakkının gasbı

İktidar uzun süredir cinsel istismara maruz bırakılmış çocukları tecavüzcüyle evlendirmeye çalışıyor. Yeniden gündeme gelen düzenleye yargı reformunda yer verilmesi konuşulurken “çocuk ile şahıs arasındaki yaş farkının 10’un üzerinde olmaması ve evlilik gerçekleşmesi halinde cezanın ertelenmesi” düşünülüyor

Yargı reformunun ikinci paketi: Çocuk istismarına evlilik yoluyla af ve nafaka hakkının gasbı

Adalet Bakanlığı tarafından bir süredir üzerinde çalışılan “Yargıda Reform Strateji Belgesi” kamuoyu gündemine Beştepe’de gerçekleştirilen adli yıl açılışında Tayyip Erdoğan tarafından dile getirildi. Adli yıl töreninde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun ayakta coşkuyla alkışladığı yargı paketinin ilk kısmı Resmi Gazete’de yayımlanırken, ikinci yargı paketi için hazırlıklara başlandı.

Yaklaşık 160 maddelik düzenleme için toplamda 5 ya da 6 paketin çıkartılması hedefleniyor. İkinci paketle ilgili hazırlıklar devam ederken paket, nafaka hakkının gaspını içeren ve çocuk istismarına evlilik yoluyla af getiren iki düzenlemeyi de içeriyor.

“Yaş farkı 10’un altındaysa evlilikle ceza ertelenecek”

İktidar uzun süredir cinsel istismara maruz bırakılmış çocukları tecavüzcüyle evlendirmeye çalışıyor. Bunu doğrudan ifade edemeyen iktidar kamu davalarının uzun sürmesi ve mağduriyetin büyüdüğü gibi gerekçeleri kullanarak konuyu defalarca gündeme getirdi.

DW Türkçe’nin konuştuğu MHP’li vekiller de benzer ifadeleri kullanarak “şartlı ceza indirimi ve infaz düzenlemesi” beklentilerini paylaşarak bu kapsamda “küçük yaşta evlenmiş, ancak erkek cezaevinde olduğu için mağdur olan aileler” için bir düzenlemenin de plan dahilinde olduğunu ifade etti.

2016’da üç AKP milletvekilinin imzasıyla gece vakti apar topar Meclis gündemine getirilen düzenlemeyi, dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Bunlar cinsel istismar suçunu zorla işlemiş olan kişiler değil. Tamamen ailelerin ve küçüğün de rızasıyla yapılmış işler” sözleriyle yasaları ve sözleşmeleri çiğneyerek savunmuştu. Önerge, kadın ve çocuk örgütleri başta olmak üzere toplumun her kesiminden gelen tepkiler üzerine geri çekilmişti.

Yeniden gündeme gelen düzenlemenin ikinci ya da üçüncü pakette yer verilmesi konuşulurken “çocuk ile şahıs arasındaki yaş farkının 10’un üzerinde olmaması ve evlilik gerçekleşmesi halinde cezanın ertelenmesi” düşünülüyor.

Yani Çocuk ile cinsel istismar faili arasındaki yaş farkının 10’un üzerinde olmaması ve evlendirilmeleri durumunda verilen cezanın ertelenmesini yada ceza verilmemesini kapsıyor.

Tecavüzcüyle evlendirme uygulaması 2005’te yeni Türk Ceza Kanunu ile kaldırılmasına rağmen, düzenleme yeniden ve yeniden AKP iktidarı tarafından uygulanmaya çalışılıyor.

Nafaka düzenlemesi ile kadınlara ev hapsi

İkinci yargı paketinde yer verilmesi düşünülen ve tepki çeken bir başka madde de yoksulluk nafakasının sınırlandırılması ile ilgili. Henüz son halini almayan paket ile nafakanın iki yıldan az olmamak şartıyla evlilik süresi kadar verilmesi düşünülüyor.

Yeni yargı paketinde bunlara ek olarak kadınlara ve yaşlılara ev hapsi gibi düzenlemeler de öngörülüyor.

Sendika.Org