Yargı Kirazlıtepe’deki evlerin satışına izin vermedi

İstanbul idare mahkemeleri, Üsküdar Kirazlıtepe'deki evlerin satışına izin vermedi. Avukat Onur Cingil, yarın gerçekleşmesi beklenen satışın durdurulduğunu belirterek, "Şimdilik satışları engelledik, halk da rahat bir nefes aldı" dedi

Yargı Kirazlıtepe’deki evlerin satışına izin vermedi

Üsküdar Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, evlerini kentsel dönüşüm kapsamında vermek istemeyen ve mahalledeki yaşamları belediye tarafından zorlaştırılan Kirazlıtepe Mahallesi sakinlerinin evlerine satış tebligatları göndermiş, evleri satışa çıkarmıştı.

99-100 ve 101 parselde satışa çıkarılan evlerin sahipleri, Avukat Onur Cingil öncülüğünde tebligatlara itiraz ederek yürütmenin durdurulmasını talep etti. Yarın (18 Ekim) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleşecek satışlar da İstanbul idare mahkemeleri tarafından durduruldu.

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı evlerin satışını gerçekleştiremez, satışlar durdu”

Kararı Sendika.Org’a değerlendiren Avukat Onur Cingil, satış öncesinde yapılan bütün işlemlerin hukuksuz şekilde yürütüldüğüne dikkat çekerek şunları söyledi:

3/2 çoğunluğu sağlamadan parsellerde oyun yaparak, insanları zorlayarak imza almaya çalıştılar. Mahkeme de yarın gerçekleşecek olan satışla ilgili her bir hak sahibine gelen tebligatla ilgili yürütmenin durdurulması kararını verdi. İstanbul idare mahkemeleri tarafından verilen karara göre yarın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı evlerin satışını gerçekleştiremez, satışlar durdu. Burada yaptıkları hukuksuz i��lemlerle, halkı zorlayıcı eylemler mahkeme tarafından incelendi, neticesinde kazanan halk olacak. Şimdilik satışları engelledik, halk da rahat bir nefes aldı.

Sendika.Org (Gül Gündüz)

İlgili haberler: