Üniversitelilerden Beyazıt’ta 10 Ekim anması: “Katillerden hesabı gençlik soracak”

Üniversite öğrencileri Beyazıt Meydanı’nda düzenlenen ortak bir eylemle 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anarak, "Katillerden hesabı gençlik soracak" dedi

Üniversitelilerden Beyazıt’ta 10 Ekim anması: “Katillerden hesabı gençlik soracak”

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Ana Kapı önünde buluşan üniversite öğrencileri 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı.

Anma öncesinde polis, Beyazıt Ana Kapı çevresini demir bariyerlerle kapatarak öğrencilerin ve alana girmek isteyen yurttaşların çantalarını kontrol etti, çok sayıda polis üniversitelilerin etrafını çevreledi. Anma öncesinde polis, dün (9 Ekim) başlayan savaşa dair slogan atılmasını ve bu konuda konuşma yapılmasının yasak olduğu uyarısını yaptı. Üniversiteliler bu sırada “10 Ekim için adalet” yazılı pankart açarak “Katillerden hesabı genlik soracak”, “Katliamı unutma, unutturma” sloganları attı.

“Toplumsal muhalefetin her kesimine yapılmış bir saldırıydı”

Üniversiteliler adına ortak basın açıklamasını Büşra Islak okudu. Islak açıklamasında 4 yıl önce gerçekleşen bombalı intihar saldırısını “toplumsal muhalefetin her kesimine yapılmış bir saldırı” olarak nitelendirerek şunları söyledi:

Bundan 4 yıl önce Ankara’da tren garı önünde binlerce insan, barış ve özgürlük taleplerini yükseltmek için bir araya geldiler. Amed’de, Suruç’ta, ve diğer saldırılarda olduğu gibi direnişin kararlılığıyla sokakları, meydanları dolduranlar ardı ardına patlayan bombalarla susturulmak istendi. Alana ambulanslardan önce ulaşan polisler, patlayan iki bombanın etkisiyle yaralanan, katledilen yakınlarını arayan eylemcilere, copları ve gaz kapsülleriyle saldırdı. Devletin, Suriye Savaşı’nın başından beri desteklediği cihatçı, katil IŞİD çeteleri dünyanın pek çok yerinde katliamlar gerçekleştirdi. AKP iktidarının çetelerle birlikte gerçekleştirdiği bu katliam baskılara rağmen güçlenen toplumsal muhalefetin her kesimine yapılmış bir saldırıydı.

“Takip eden süreçte, katliamda yaşamını yitirenlerin yoldaşları, aileleri ve katliamda yaralananlar devlet şiddetinin hedefi olmaya devam etti” diyen Islak, katledilenlerin topluma terörist gibi gösterilerek ülke tarihinin en büyük katliamlarından birinin halkın gözünde meşrulaştırılmak istendiğini belirtti.

“Adalet mücadelemize devam edeceğiz”

Sözlerinin devamında katledilenleri unutmadıklarını belirten Islak, şu sözlerle mücadeleye devam çağrısı yaptı:

 Sokaklarda, mahallelerde, liselerde, üniversitelerde bir araya gelenler bugün bu çatlağı derinleştirmeye çağırıyor. Bizler, bu coğrafyada mücadele eden devrimci gençlik örgütleri olarak ne katledilenleri unuttuk ne de katilleri affettik. Sözde adalet dağıtan mahkemelerde, göstermelik davalarla katliamın sorumluları ortaya çıkarılmadı. Adalet sağlanmadı. Bizler bu katliamın tanıkları olarak adalet mücadelesinin tıpkı 10 Ekim günü sokağa çıkan binlerin yaptığı gibi direnişle, sokakta kazanılabileceğini biliyoruz. Katillerden hesap sorana dek adalet mücadelemize devam edeceğiz.

Canlı yayın kaydı:

Sendika.Org